Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Wernisaż wystawy "Biel, czerwień, braterstwo"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Wernisaż wystawy "Biel, czerwień, braterstwo"

  • 16 października 2018
  • Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
  • 18.00

"Biel, czerwień, braterstwo" to tytuł wystawy przygotowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż odbędzie się 16 października o godzinie 18 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Wystawa przedstawia historię kształtowania się symbolu wspólnoty jakim są barwy państwowe. Akcentuje również ideę braterstwa, czyli szacunku, współdziałania i solidarności. Ekspozycja prezentuje zmiany odcieni barwy czerwonej od karmazynu, amarantu po cynober, a także wykorzystanie takich barw, jak biel i granat. Tłem dla opowieści o barwach jest historia Polski, z akcentem na walkę w okresie utraty wolności oraz kulturę w czasie niepodległości. Barwy polskie stanowiły również inspirację dla artystów, co także zostało zaakcentowane.

Na ekspozycji znalazły się obiekty własne oraz użyczone z innych placówek muzealnych i od właścicieli prywatnych, takie jak sztandary, obrazy, litografie, stroje, tkaniny, ceramika, odznaczenia, biżuteria patriotyczna, rękopisy z pieczęciami, pocztówki, nalepki okienne, plakaty i fotografie. Wśród nich są portrety królów Polski, faksymile Rolki sztokholmskiej, chorągiew konfederacka z czasów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II, proporzec Szwadronu Kawalerii Narodowej z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew „Żywią Y Bronią” z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność” z powstania listopadowego, Bandera z powstania styczniowego, sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a także stroje polskich reprezentantów z Igrzysk Olimpijskich, proporczyk z pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej w Himalaje, zakończonej zdobyciem szczytu Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) oraz wstążka biało-czerwona, która towarzyszyła Aleksandrowi Dobie w trzeciej transatlantyckiej wyprawie kajakowej w 2017 roku.

Kuratorem wystawy jest dr Paweł Grzesik, koordynatorem Małgorzata Osobińska, a autorem aranżacji Artur Ptak.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Niepodległa. Barwy i brzmienia dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna