Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Teatr: Krzyżacy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Teatr: Krzyżacy

  • 8 października 2017
  • Kieleckie Centrum Kultury
  • pl. Moniuszki 2b, Kielce
  • 19.00
  • 20/50 zł

Nowoczesna i z rozmachem zrealizowana sceniczna interpretacja powieści Henryka Sienkiewicza, współcześnie opowiedziana i szczególnie bliska dzisiejszym czasom. „Krzyżaków” w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii Michała Kotańskiego zobaczymy 8 października o godzinie 19 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Co znaczy Sienkiewicz, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? U Sienkiewicza poznajemy nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same wady w innych momentach naszej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy „nierzadko pierwej czynią, potem zasię myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli”.

Twórcom spektaklu udało się zachować najistotniejsze walory prozy Sienkiewicza i przy tym poruszyć bardzo aktualne sprawy.

Jedna z pierwszych w ogóle inscenizacji „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza na polskich scenach – to niezły majstersztyk adaptacyjno-interpretacyjny. Na scenie obecne są: bohaterowie z krwi i oraz krzyżacka groza, są sztuczne pozy i dostojne damy, jest niedźwiedź i zbliżająca się wojna, ale wszystko to skrywa się jakby za rozchyloną kurtyną, przez którą zerka Sienkiewicz, puszczając współczesnym oko.

Udział biorą: Aleksandra Bednarz, Maria Kierzkowska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski, Bartosz Woźny, Bartosz Zaczykiewicz

Czas trwania: 2 godziny 40 minut (z przerwą)

Bilety w cenie:

50 zł

20 zł (bilet szkolny)

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna