Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

  • 26 lutego 2019
  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
  • 18.00

Ilustracje książkowe wykonane przez wybitnych współczesnych artystów do dzieł Stefana Żeromskiego będzie można zobaczyć na wystawie "Między słowem a obrazem", która zostanie otwarta 26 lutego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Jana Marcina Szancera zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa, twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza, współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego, jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papierniaka, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromskiej, malarki i zarazem córki Stefana Żeromskiego.

Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu. Istnieje jednak grono odbiorców literatury, którzy podobnie jak Monika Żeromska uważają, że ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i "skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?".

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 lutego o godzinie 18. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 sierpnia. Jej kuratorką jest Sylwia Zacharz.

ZOSTAW KOMENTARZ