Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

  • 26 lutego 2019
  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
  • 18.00

Ilustracje książkowe wykonane przez wybitnych współczesnych artystów do dzieł Stefana Żeromskiego będzie można zobaczyć na wystawie "Między słowem a obrazem", która zostanie otwarta 26 lutego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Jana Marcina Szancera zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa, twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza, współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego, jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papierniaka, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromskiej, malarki i zarazem córki Stefana Żeromskiego.

Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu. Istnieje jednak grono odbiorców literatury, którzy podobnie jak Monika Żeromska uważają, że ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i "skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?".

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 lutego o godzinie 18. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 sierpnia. Jej kuratorką jest Sylwia Zacharz.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna