Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Świętujemy razem". Niezwykły koncert w Filharmonii

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Świętujemy razem". Niezwykły koncert w Filharmonii

  • 14 listopada 2018
  • Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 18.30
  • 15 zł, 20 zł

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert symfoniczny pt. "Świętujemy razem" z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechosłowację. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 18.30 w sali koncertowej Filharmonii.

Po raz pierwszy w Kielcach gościć będzie światowej klasy czeska orkiestra symfoniczna z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Okazja jest zresztą niezwykła, bo setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechosłowację. Podczas tournée po Polsce zespół będzie prezentował to, co w muzyce naszych sąsiadów najlepsze, a przez słowiańskość bliskie naszym sercom.

W programie koncertu znajdą się:

„Przebojowa”, pełna energii Uwertura do równie uwielbianej opery Sprzedana narzeczona Bedřicha Smetany jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej granych dzieł, które nawet zyskały autonomiczny byt. Bo też przednia to muzyka inspirowana, jak na romantyzm przystało, folklorem i rytmami czeskich tańców.

Wirtuozowski, pełen romantycznej ekspresji Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonin Dworzak dedykował znakomitemu skrzypkowi Josephowi Joachimowi. Ten jednak kręcił nosem, narzekając na rozwiązania formalne i fakturalne, i nigdy nie włączył Koncertu do swego repertuaru. Ciekawe, jak bardzo żałował swego wyboru, słysząc zewsząd o sukcesie dzieła po spóźnionej premierze.

Fascynująca klimatem dźwiękowym Suita z opery Przygody Lisiczki Chytruski Leoša Janáčka została zainspirowana morawskim folklorem, poddanym atrakcyjnej stylizacji. Opera opowiada komiczną historię lisiczki, która przewraca do góry nogami świat leśniczego, stawiając jednak ważkie pytania na tematy nurtujące dzisiaj szczególnie przyszłości Ziemi.

Solistą koncertu będzie młody, utalentowany skrzypek cieszący się wielkim powodzeniem na europejskich estradach i znany również po drugiej stronie globu Jan Mráček. Natomiast Orkiestrę Filharmonii poprowadzi RistoJoost, znakomity estoński dyrygent, obecnie m.in. dyrektor artystyczny Chóru Radiowego MDR w Lipsku.

Tego koncertu nie można przegapić.

Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.

ZOSTAW KOMENTARZ