Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Święto Konstytucji Trzeciego Maja fot. Dariusz Skrzyniarz

Święto Konstytucji Trzeciego Maja

  • 3 maja 2016

Rodzinny piknik, kapela przygrywająca na dudach i nauka poloneza. Tak uczcimy to narodowe święto. Moc atrakcji przygotowała wojewoda świętokrzyski wraz ze swoimi współpracownikami. Trzeciomajowe obchody kielczanie rozpoczną na sportowo. Potem będzie tylko lepiej. Nie zabraknie widowiskowego przemarszu, pikniku historycznego oraz wojskowej grochówki.

Święto Konstytucji Trzeciego Maja rozpocznie happeningowy bieg na symbolicznym dystansie 1791 metrów. Wyruszy on o godzinie 10 z placu Konstytucji 3 Maja w sąsiedztwie Urzędu Miasta i ul. Leśnej. Jacek Sabat, komendant Ochotniczych Hufców Pracy mówi, że czas nie będzie mierzony. Liczy się raczej udział w świętowaniu ważnego dla Polski dnia, nie rywalizacja. Ci, którzy swoim ubiorem w sposób szczególny podkreślą święto konstytucji nagrodzeni zostaną pucharami. Dla uczestników wydarzenia przygotowane zostały liczne niespodzianki, których szczegółów organizatorzy nie zdradzają.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przez centrum miasta przejdzie marsz. Zaprezentują się w nim grupy rekonstrukcyjne oraz zespół odtwarzający muzykę na dudach, jedyny taki w Polsce. Marsz rozpocznie się o godzinie 12.15 po przedpołudniowej mszy w katedrze. Finał zaplanowano przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Tam odbędzie się piknik historyczny. Podczas festynu „trzynastacy” zbierać będą fundusze na polskie szkoły w Nowej Wilejce na Litwie.

Spółdzielnia Socjalna Tropem Przygody na Święto Konstytucji przygotowuje grę miejską pod hasłem „Majowa Jutrzenka”. Tłem rozgrywki będzie oczywiście wiosna 1791 roku. Na uczestników organizatorzy czekają w Parku Miejskim już od godziny 11.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek mówi, że kieleckie obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja upłyną pod znakiem rodzinnych spotkań. W Parku Miejskim będzie też rozłożony punk programu Rodzina 500 Plus.

Podczas imprezy w Parku Miejskim Zespół Pieśni i Tańca Kielce zaprosi do odtańczenia poloneza. Festyn zakończy pieśniobranie majowe w muszli koncertowej o godzinie 17.

ZOSTAW KOMENTARZ