Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Święto Chleba

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Święto Chleba

  • 9 września 2018

Pokazy rżnięcia słomy w sieczkarni, przemiału zboża w żarnach i młócenia cepem będą towarzyszyć tegorocznemu Świętu Chleba. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni.

 

Tegoroczne Święto Chleba rozpocznie się mszą świętą plenerową o godzinie 12, która zostanie odprawiona przed kościołem z Rogowa. Po jej zakończeniu przed dworem z Suchedniowa odbędzie się pokaz obrzędowy "Okrężne". Korowód do dworu poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi, który działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mostkach. "Okrężne" to biesiada rolnicza, która odbywała się na jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu" pól.

Podczas Święta Chleba będzie można zobaczyć jak rżnięto słomę w sieczkarni kieratowej, jak mielono zboże w żarnach i jak młócono cepem. Pokazy będą odbywać się w zagrodzie ze Szczepanowic w trzech turach. Pierwszy o godzinie 14.30, drugi o 15.20 i ostatni o 16.10 .

O godzinie 15 uruchomiony zostanie wiatrak z Dębna typu koźlak z 1880 roku. Jest to jedyny młyn wietrzny w skansenie ze sprawnym mechanizmem. Komentarz dotyczący pracy młynarza, dawnych wierzeń i folkloru młynarskiego oraz realiów pracy w wiatraku wygłosi Leszek Gawlik, etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej.

W imprezie weźmie udział Koło Gospodyń Wiejskich z Bebelna, które poprowadzi warsztaty z wyplatania jesiennych wianków oraz ludzików z kasztanów i żołędzi. Swoje warsztaty będzie prowadziła również Joanna Wrońska, która pokaże zainteresowanym, jak wykonać laleczki szczęścia, tzw. lalki motanki. Natomiast Aleksandra Imosa oraz Łukasz Wołczyk zaproszą do Zagrody ze Złotnik na wypiek i degustację „biedachlebków", czyli podpłomyków.

- W imprezie zapowiedziało udział ponad 70 wystawców. Będzie można skosztować pysznego chleba na zakwasie i słodkich wypieków oraz samodzielnie wykonać i upiec pieczywo. Wystawcy przygotowali także pyszne regionalne potrawy. Niespodzianki szykuje także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Podczas Święta Chleba wybierzemy i nagrodzimy najpiękniejsze stoisko - informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nie zabraknie również występów artystycznych. Na scenie zaprezentują się wspomniany już zespół Skokotliwi, Koło Gospodyń Wiejskich Występy, Zespół Śpiewaczy "Bolechowiczanie", Zespół Śpiewaczy „Kielecczyzna" oraz zespół Andrzej i Przyjaciele.

Na imprezę przyjedzie także cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku od 55 do 69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne, a panie w wieku od 25 do 59 lat badania cytologiczne. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze hasło promujące programy profilaktyczne, w którym będzie można wygrać atrakcyjny sprzęt AGD.

Ceny biletów wynoszą 14 zł normalny i 8 zł ulgowy. Dzieci do siódmego roku życia nie płacą za wstęp.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna