Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Scena Autorska STUDIO: „Missa Acatist – Pieśń Wygnańców”

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Scena Autorska STUDIO: „Missa Acatist – Pieśń Wygnańców”

  • 22 września 2017
  • Kieleckie Centrum Kultury
  • pl. Moniuszki 2b, Kielce
  • 19.30
  • 10 zł

Teatr Muzyki i Poezji Scena Autorska Studio inauguruje sezon artystyczny 2017/2018 poetycko-muzycznym misterium pt. „Missa Acatist - Pieśń Wygnańców”, które jest próbą artystycznego zmierzenia się ze zjawiskiem uchodźstwa, które tak dotkliwie podzieliło - wolną kiedyś od uchodźstwa w takiej skali - Europę. Europę uwikłaną w swoją humanohistoryczną powinność, a jednocześnie umoczoną po uszy w korporacyjnym dobrobycie. Spektakl zobaczymy w piątek 22 września o godzinie 19.30 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury.

Mówi reżyser Marek Tercz:

Wszyscy mamy od zarania coś z wygnańców, począwszy od wygnania z Raju na Ziemię przez wygnanie z życia płodowego w dzieciństwo, wygnanie z dzieciństwa w dorosłość etc. etc. To określa się najprościej, iż jesteśmy nieustannie w drodze, w podróży, a kolejne jej etapy zmieniają nas i kształtują jakby na nowo, ale też zmieniają i kształtują otaczający nas świat. Dlatego odwołuję się do kultury, zwłaszcza muzyki, która bardziej łączy, niż dzieli w przekonaniu, że wszyscy wzajem mamy sobie coś do zaoferowania. Bo gdy przez kulturę się poznamy, oswoimy, to weźmiemy od siebie co najlepsze, a to co nas różni stanie się naszą siłą. Tak rodziły się przecież całe cywilizacje, gdyż nie polityka, ani religia, ale właśnie kultura i sztuka przywraca może naiwną i być może bezpowrotnie utraconą wiarę, że wszyscy ludzie na świecie są jedną wielką rodziną. Kto wie, może to jedyna droga w świetle tragicznych zdarzeń po 11 września 2001 r.

Pieśni łemkowskie, grecko-ruskie, hebrajskie, syryjskie oraz oczywiście polskie, a także wiersze wybitnych poetów - Czesława Miłosza, Edwarda Stachury i Jana Twardowskiego - zabrzmią w wykonaniu Anny Janickiej, Magdaleny Jarek-Matla, Katarzyny Kassiji Tercz i Jacka Dziubla, a całość dopełni Marek Tercz, który jest autorem misterium i gospodarzem. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna