Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Recital Fortepianowy

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Recital Fortepianowy

  • 26 marca 2019
  • Sala kameralna w Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 18.30
  • 12 zł, 8 zł

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na "Recital Fortepianowy", który odbędzie się w najbliższy wtorek w sali kameralnej. Przed publicznością wystąpi kanadyjczyk Tony Iyke Yang, laureat V nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2015 roku.

Tony Yang, zdobywając nagrodę, był najmłodszym uczestnikiem w całej historii Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Miał wówczas 16 lat. Wcześniej (do roku 2015) został laureatem ośmiu konkursów międzynarodowych. Urodził się w Chinach, lecz w 2004 rodzina wyemigrowała do Toronto w Kanadzie. Jego pierwszym nauczycielem była matka, która uczyła go grać, gdy miał zaledwie 5 lat. Wystąpił w wielu programach telewizyjnych, w tym w serii Inspiration Generation w Global Television Network, gdzie został wybrany jako jeden z sześciu wybitnych kanadyjskich młodych ludzi.

Artysta na swój recital wybrał muzykę czterech wielkich tego świata. Pierwszy to Beethoven. Napisał Sonatę A-dur w Baden w roku 1816. Sam ją określił mianem „serii marzeń i wrażeń”. I tak w dziele naprzemiennie kształtują się nastroje: od spokojnego w kołyszącym metrum 6/8, poprzez zdecydowane rytmy, część trzecią utrzymaną w fakturze chorałowej, aż do kunsztownego i rozbudowanego finału.

Wagner Uwerturę do opery romantycznej Tannhauser skomponował w 1845 i w tym kształcie wystawił ją w 1849 w Weimarze Ferenc Liszt (teść Wagnera). Wersja fortepianowa, którą stworzył Liszt, brzmi na klawiszowym instrumencie nie mniej barwnie i efektownie, choć trudno porównywać orkiestrowy oryginał z jego fortepianowym opracowaniem.

Jeden z najtrudniejszych utworów fortepianowych – tryptyk Gaspard de la NuitM. Ravela nie jest na pewno prosty i łatwy do wykonania dla solisty, ale fascynująco piękny dla odbiorcy. Dzieło tajemnicze – ze względu na baśniową tematykę – kolorowe i intrygujące.

VII Sonata Prokofiewa powstała w czasie II wojny światowej w 1942 roku. Burzliwe czasy wpłynęły na jej nastrój i ideowe przesłanie – krzyk wolności dobiegający zza obozowych drutów. Dramatyzm i tragizm splatają się w tym zachwycającym utworze z niezwykle tęsknym liryzmem.

To będzie prawdziwie muzyczna uczta, która na długo zostanie w pamięci słuchaczy.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30. Bilety w cenie 12 złotych normalny i 8 złotych ulgowy do nabycia w kasie filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

TONY YIKE YANG

Jako szesnastolatek zdobył V nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015. Jest także laureatem głównych nagród: na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Thomasa i Evona Coopera (Oberlin, 2014), Bosendorfer i Yamaha USASU International Junior Piano Competition (Phoenix, 2013), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodych Artystów, Hilton Head (2013), Międzynarodowym Konkursie Juniorów Gina Bachauer (Salt Lake City, 2012) oraz Kanadyjskim Konkursie Chopinowskim (Toronto, 2014). Występował w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a także w wielu krajach Europy i Azji. Oprócz występów na festiwalach i galowych imprezach brał udział w takich wydarzeniach, jak: występy dla Jej Królewskiej Wysokości Camilli, księżnej Kornwalii, kanadyjskiego premiera Stephena Harpera i prezydenta Andrzeja Dudy.

Koncertował jako solista z Cleveland Orchestra, FilharmoniąNarodową w Warszawie, Orchestre Métropolitain, Fort Worth Symphony, Ottawa Symphony, Saskatoon Symphony, Hilton Head Symphony, Toronto Sinfonietta, Toronto Festival Orchestra oraz Royal Conservatory of Music’s Academy Symphony Orchestra.

Debiutancki album artysty – Chopin: Sonata B-Moll / Ballada F-Moll / Mazurki wydano w 2016 r. we Fryderyk Chopin Institute’s Blue Series. Brał udział w programach telewizyjnych, w tym w serii programów Inspiration Generation w Global TV, gdzie go wybrano jako jednego z sześciu wybitnych kanadyjskich młodych ludzi. W 2015 Yang został jednym z 30 młodych artystów CBC Music's Classical.

Obecniestudiuje w Harvard University – New England Conservatory of Music Joint Program w klasie fortepianuprof. Wha Kyung Byun. Jest absolwentem Juilliard Pre-College oraz Phil i Eli Taylor Performance Academy of Royal Conservatory of Music w klasach Juliana Martina i Jamesa Anagnosona.

ZOSTAW KOMENTARZ