Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Promocja III tomu Encyklopedii Solidarności

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Promocja III tomu Encyklopedii Solidarności

  • 12 września 2019
  • Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"
  • 17:00

12 września w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach  o godz. 17 zaprezentowany zostanie III tom wydawnictwa „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”. Promocja jest elementem tegorocznych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 r. Wydarzenie uświetni recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Artura Bińka.

Publikacja ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. W tomie III opublikowano ogółem 1521 tekstów – 1115 biogramów działaczy NSZZ „Solidarność”, organizacji, partii i środowisk opozycji z lat 1976–1989, oraz 406 haseł rzeczowych.

Wśród nich wymienić należy struktury legalne, jawne i podziemne NSZZ „Solidarność” (w tym hasła regionów NSZZ „Solidarność”), czasopisma wydawane poza cenzurą, ośrodki odosobnienia, niezależne oficyny wydawnicze, wydarzenia, a także parafie/kościoły, duszpasterstwa akademickie i Duszpasterstwa Ludzi Pracy, które odegrały istotną rolę dla rozwoju i funkcjonowania środowisk opozycji w wielu miastach Polski.

W przygotowaniu tomu III Encyklopedii Solidarności brali udział także autorzy z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic. Opracowali oni dziewięć biogramów i siedem haseł rzeczowych związanych z Regionem Świętokrzyskim.

NSZZ „Solidarność”, powstały w konsekwencji fali strajków latem 1980 r., odegrał niezwykle istotną rolę nie tylko w najnowszej historii Polski, ale i naszej części Europy. To fenomen w historii Europy i świata. Dlatego to fenomenalne zjawisko społeczne i polityczne warto i trzeba dokumentować i opisywać, a następnie ustalenia historyków i innych badaczy popularyzować w społeczeństwie.

Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”. Patronat honorowy nad promocją objął Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

ZOSTAW KOMENTARZ