Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Projekcje poświęcone Zbrodni Katyńskiej

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Projekcje poświęcone Zbrodni Katyńskiej

  • 16 kwietnia 2019
  • Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach
  • 17.00

Zbrodnia popełniona na polskiej inteligencji wiosną 1940 roku będzie tematem kolejnego spotkania, które odbędzie się w najbliższy wtorek w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Uczestnicy obejrzą m.in. film „Święty ogień” w reżyserii Jarosława Mańki i Macieja Grabysa.

"Święty ogień" opowiada o Walentym Badylaku, który dokonał w 1980 roku aktu samospalenia na krakowskim rynku w proteście przeciwko zakłamywaniu prawdy o Katyniu. W marcu 1980 roku przypiął się łańcuchem do zabytkowej studzienki na krakowskim rynku, oblał benzyną i podpalił. Na szyi miał metalową tabliczkę z napisem „Za Katyń”.

Uczestnikom spotkania zaprezentowany zostanie również film pt. „Prywatne śledztwo majora Zakirova” w reżyserii Jarosława Mańki. Dokument przedstawia niezwykłą opowieść o majorze KGB, który odważył się w latach 90. na przekazanie stronie polskiej akt sprawy katyńskiej.

Projekcja filmów dokumentalnych będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.  Początek o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.

ZOSTAW KOMENTARZ