Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Premiera książki w WDK

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Premiera książki w WDK

  • 23 czerwca 2017
  • Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
  • ul. księdza Piotra Ściegiennego 2, Kielce
  • 17:00
  • 0 zł

W najbliższy piątek 23 czerwca o godzinie 17 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się uroczysta premiera książki „Komendant GRYF i jego żołnierze” autorstwa kieleckiego regionalisty Ireneusza Pietraszka.

Książka „Komendant GRYF i jego żołnierze”, której Wojewódzki Dom Kultury jest wydawcą, to efekt 12 lat drobiazgowej, pionierskiej w wielu obszarach pracy naukowej Ireneusza Pietraszka. Publikacja ta stanowi bardzo ważny przyczynek do zbadania działalności partyzanckiej regionu świętokrzyskiego. Jest to tematyka wciąż niedostatecznie opracowana.

Wiele kart historii jest wciąż nieodkrytych i właśnie Ireneusz Pietraszek postanowił zgłębić tajemnicę jednej z nich. 12 lat kwerend, poszukiwania źródeł i bezpośrednich relacji pokolenia niestety już od nas odchodzącego, opowieści ludzi, którzy byli naocznymi świadkami przedstawionych w książce historii, poskutkowało powstaniem rzeczy nowatorskiej, ciekawej i istotnej na rynku wydawniczym. Pracy, która być może nie wyczerpuje całości zagadnienia, ale na pewno jest wartościowym wstępem do dalszych, pogłębionych badań.

Sam Autor tak napisał we wstępie o swoim dziele:

"Celem poniższej pracy jest przedstawienie postaci jednego z partyzanckich dowódców [Pawła Stępnia GRYFA], jak i działalności dowodzonych przez niego struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich na terenie sporego fragmentu dawnego województwa kieleckiego (przede wszystkim Kielce i powiat kielecki), ich wkładu w walkę z niemieckim okupantem, zarówno w okresie samodzielnego działania jako KPN [Kadry Polski Niepodległej], jak i po scaleniu z Armią Krajową.

[…]

Przystępując do pisania niniejszej pracy, autor chciał także jak najszerzej przedstawić działalność na Kielecczyźnie [KPN – Kadry Polski Niepodległej] jednej z organizacji konspiracyjnych wchodzących w skład szeroko rozumianego Polskiego Państwa Podziemnego, organizacji niemal zupełnie nieznanej, na temat której dotychczas nie prowadzono szerszych badań historycznych."

- Wierzymy, że książka "Komendant GRYF i jego żołnierze" będzie ważną pozycją w zbiorach wszystkich patriotów zafascynowanych historią regionu świętokrzyskiego. Podczas piątkowej premiery będzie można kupić egzemplarz na pamiątkę – piszą w zaproszeniu na wydarzenie organizatorzy. Wstęp wolny.

Źródło: materiał nadesłany.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna