Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Pokojowy patriotyzm". Wystawa w Dworku Laszczyków

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Pokojowy patriotyzm". Wystawa w Dworku Laszczyków

  • 23 października 2018
  • Dworek Laszczyków w Kielcach
  • 15.00

"Pokojowy patriotyzm" to tytuł najnowszej wystawy czasowej, jaką z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 15 w Dworku Laszczyków w Kielcach.

 

Wystawa poprowadzi zwiedzających przez pięć momentów historycznych, ważnych dla dziejów Polski, które są związane z próbami odzyskania lub umacniania polskiej suwerenności. W tym celu pomieszczenia w Dworku Laszczyków w Kielcach zostaną zaaranżowane na wnętrza mieszkalno - użytkowe, które przedstawiać będą kolejno wnętrze chałupy z okresu insurekcji kościuszkowskiej, sypialnię dworską z okresu powstania styczniowego, salę szkolną z 1905 roku, koszary wojskowe z okresu I wojny światowej oraz mieszkanie oficera z międzywojnia.

W każdym z pomieszczeń, oprócz charakterystycznego umeblowania, znajdą się elementy nawiązujące do idei wolnościowych, niepodległościowych i patriotycznych, takie jak biżuteria patriotyczna, fotografie, mundury czy sztandary. Uzupełnieniem aranżacji będzie 12 plansz, na których zostaną wskazane najważniejsze wydarzenia danego okresu.

Wystawę będzie można oglądać do 2 grudnia. Jej autorem jest dr Krzysztof Karbownik, kierownik działu Badań Etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej.

 

ZOSTAW KOMENTARZ