Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Otwarcie wystawy "Album Legionów"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Otwarcie wystawy "Album Legionów"

  • 9 listopada 2018
  • Muzeum Historii Kielc
  • 17.00

Wybór zdjęć pochodzących z albumu z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu będzie można zobaczyć na wystawie, która zostanie otwarta w najbliższy piątek w Muzeum Historii Kielc. Ekspozycję wzbogaci także wybór druków i afiszy z okresu pierwszych dekad XX wieku.

Album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu (1915–1916), który znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Kielc zawiera fotografie wykonane prawdopodobnie przez jednego autora. Dokumentują one walki pozycyjne Legionów na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939. Mniej liczne są fotografie związane z ówczesnymi losami innych oddziałów legionowych, np. 6. Pułku Piechoty Legionów, a także oddziałów austriackich i niemieckich. Ukazane są na nich obrazy pola walki, zniszczenia wojenne i, co bardzo interesujące, widoki z okresu budowy i funkcjonowania osiedli frontowych na Wołyniu: tzw. Osiedla Rojowego pod Optową i Osiedla Legionowo. Niektóre z osób widocznych na fotografiach udało się zidentyfikować. Są to m.in. dowódca 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich płk Bolesław Roja oraz kapelan Legionów Polskich biskup Władysław Bandurski. Fotografie zostały opisane ołówkiem na odwrocie. Poza krótkimi tekstami identyfikacyjnymi umieszczono tam daty dzienne.

Album trafił do muzeum w interesujący sposób. W jednym z odcinków „Było... nie minęło", cyklicznego programu publicznego kanału telewizyjnego TVP Historia, jego autor red. Adam Sikorski rozmawiał z mieszkańcem jednej z nadgranicznych wiosek w województwie lubelskim, w którego posiadaniu znajdował się album z fotografiami z okresu I wojny światowej. Obiekt był w bardzo złym stanie spowodowanym zawilgoceniem (część fotografii miała zniszczoną emulsję). Właściciel wspominał, że album znajdował się w rodzinie „od zawsze", i że bawił się nim w dzieciństwie. W 2013 roku Muzeum Historii Kielc kupiło album do zbiorów. Jeszcze w tym samym roku trzy wybrane karty z 19 fotografiami zostały poddane kompleksowej konserwacji.

Wystawa zostanie otwarta 9 listopada o godzinie 17 i będzie prezentować wybór zdjęć które po przeprowadzeniu konserwacji zostały poddane także cyfrowej rekonstrukcji.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna