Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Nowe wystawy w "Przystanku Historia"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Nowe wystawy w "Przystanku Historia"

  • 10 września 2018
  • Przystanek Historia IPN

"A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39" oraz "Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej" to tytuły dwóch wystaw, które można oglądać od wtorku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Do zwiedzania zaprasza Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

 

Ekspozycja "A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39" przygotowana została z myślą o zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie na skutek prowadzonej wojny. Prezentowane relacje świadków pozwalają wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 roku widziany z perspektywy różnych ludzi. Wystawa, która została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, składa się z 40 plansz przedstawiających doświadczenia, a także odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Na tablicach znajdują się fotografie i kopie dokumentów, które oddają ówczesną rzeczywistość w sugestywny i plastyczny sposób.

"Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej" prezentuje początki kina na ziemiach polskich oraz najważniejsze zjawiska i trendy w kinematografii II RP. Przenosi odbiorcę w ponury czas II wojny światowej przedstawiając sytuację, w jakiej znalazły się kino i teatr pod okupacją niemiecką, sowiecką oraz na uchodźstwie. Uświadamia także, jaka była skala represji wobec polskich artystów filmowych i scenicznych ze strony obu okupantów. Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Obie wystawy prezentowane będą od 4 do 28 września w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”, czyli od wtorku do piątku od 9 do 17. Wstęp na ekspozycje jest bezpłatny.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna