Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Noc Muzeów w Podzamczu

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Noc Muzeów w Podzamczu

  • 18 maja 2019
  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci
  • 10.00 do 21.00

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 18 maja. W programie wyjątkowe warsztaty naukowe, a wieczorem pokaz laserów przestrzennych oraz widowisko Led zsynchronizowane z muzyką.

Od godziny 17 do 21 podczas Nocy Muzeów w Centrum Nauki Leonardo da Vinci będą się odbywać następujące warsztaty naukowe:

„ŚWIET(L)NE EKSPERYMENTY” – zajęcia o charakterze doświadczalnym, ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.

„SKRZYDEŁKO CZY NÓŻKA?” – żyje na świecie pewna grupa zwierząt, które stanowią najliczniejszą gromadę poznaną jak dotąd. Choć są tak maleńkie i czasami dziwaczne, to często też bywają bardzo przydatne. Mówiąc krotko: uczestnicy warsztatów pod lupę wezmą... owada. Poznają przy tym ogólną budowę tych stworzeń, analizując równocześnie ich poszczególne narządy zewnętrzne w świetle mikroskopu optycznego. Dowiedzą się również, które owady są pożyteczne, a które określić należy mianem szkodników. A także uzyskają odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: czy robaki i owady to tak naprawdę te same zwierzęta? Czy pająka również możemy zaliczyć do tej grupy? Jak odróżnić osę od pszczoły? Dlaczego i w jaki sposób należy troszczyć się o niektóre owady?

„DOMOWE LABORATORIUM CHEMICZNE” – warsztaty przygotowane przez Instytut Chemii Uniwersytetu  Jana Kochanowskiego w Kielcach;  w ich trakcie odkryjemy, że z produktów, które mamy w domowej kuchni można stworzyć prawdziwe laboratorium chemiczne. Kto z nas nie marzył, by w domowym zaciszu wykonać parę magicznych sztuczek, zachwycić innych swoimi zdolnościami. Uczestnicy warsztatów będą przygotować naturalne kosmetyki w postaci mydełek i kul do kąpieli, a wytworzone produkty zabiorą ze sobą. Dowiedzą się także, jak przy pomocy „kuchennego alarmu” rozpoznać odczyn produktów spożywczych i stwierdzić, czy są zdrowe. Natomiast najmłodsi będą przygotowywać „kuchenną piaskownicę”, a jednocześnie poznawać zjawiska, jakie wykorzystują rzeczy codziennego użytku. Zabawy „w domowym laboratorium”  to dobry sposób na deszczowe dni.

Po godzinie 21 na terenie przed Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbędzie się pokaz laserów przestrzennych oraz pokaz Led zsynchronizowany z muzyką. Od godziny 17  do Centrum Nauki obowiązuje wstęp wolny.

ZOSTAW KOMENTARZ