Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Noc Muzeów w IPN

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Noc Muzeów w IPN

  • 18 maja 2019
  • Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach
  • 18.00 do 21.00

W sobotę, 18 maja, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji historycznych. Tematyka tegorocznej Nocy Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne, nieznane zdjęcia, czy też reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. Fotografie te zostały przekazane w dniu 8 maja 1969 roku przez Mieczysława Werensa, jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. W podziemiach zobaczymy zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz "Signal Extra" czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Dodatek ten był dołączony do 17. numeru gazety "Signal" z 1944 roku. Prezentowany egzemplarz zawiera tekst niemieckiego podporucznika, zatytułowany "Warszawa. Jak to było w rzeczywistości". Autor pokazał w nim głównie bezsens zrywu powstańczego, zdradę sojuszników, a przede wszystkim wyeksponował fakt nieudzielenia powstaniu pomocy przez Armię Czerwoną.

Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny, w którym zaprezentowane zostaną dokumenty przechowywane w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W pracowni reprograficznej przyjrzymy się z bliska urządzeniom wykorzystywanym w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa "Akcja AB", prezentująca ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez hitlerowców wiosną i latem 1940 roku na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.

Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: Niepodległa, "Polak Mały", "303", Znaj Znak – Sport, Znaj Znak – Pamięć, "Pamięć '39", Miś Wojtek, "Awans - zostań marszałkiem Polski". Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W godzinach od 19 do 19.30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN. Zwiedzanie potrwa do północy.

ZOSTAW KOMENTARZ