Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Narodowe Święto Niepodległości w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Narodowe Święto Niepodległości w Kielcach fot. Dariusz Skrzyniarz

Narodowe Święto Niepodległości w Kielcach

  • 11 listopada 2017
  • Bazylika katedralna/Plac Wolności
  • od 11.00

Regionalne władze oraz organizacje patriotyczne jak co roku zapraszają do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 Mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Po modlitwie zebrani przemaszerują na Plac Wolności, gdzie odbędzie się oficjalna część świętowania.

Po przemówieniach i składaniu wieńców rozpocznie się festyn „Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon” oraz koncert piosenek patriotycznych. - Co roku 11 listopada cieszymy się z odzyskanej wolności. Dlatego też w radosny sposób możemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Stąd śpiew i sport. Są też tacy, którzy w biało-czerwonych koszulkach chcą pobiec i zdobyć medal. Nie zapomnijmy także wywiesić naszej flagi. To będzie symbol tego, że jesteśmy razem - mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Pokazy podczas festynu na Placu Wolności przygotowuje między innymi Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Impreza tematycznie będzie podzielona na trzy główne bloki tematyczne. Poszczególne części będą dotyczyły kawalerii, piechoty i artylerii. - W pierwszym bloku pokażemy wyszkolenie kawalerzysty. Następnie zaprezentujemy piechotę w ćwiczeniach polowych z użyciem karabinków Mauser, bagnetów, granatników i ciężkich karabinów. W trzeciej części zobaczymy artylerię, czyli armatki typu Bofors, które postarają się odpalić żołnierze ochotnicy. Pokazy będą wsparte widowiskową pirotechniką – zapowiada Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Pokazom będzie towarzyszył koncert piosenek patriotycznych pt. „Śpiewnik Polski”, który rozpocznie się o godzinie 15.

Bieg Niepodległości wystartuje w niedzielę 12 listopada o godzinie 11.11 w kieleckim Parku Miejskim.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna