Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Messages Quartet w Filharmonii Świętokrzyskiej

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Messages Quartet w Filharmonii Świętokrzyskiej

  • 14 listopada 2019
  • Filharmonia Świętokrzyska
  • 18:30
  • 15 zł, 10 zł

W ramach roku Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej  14 listopada o godz. 18:30 odbędzie się koncert kameralny "Kwartety".

Podczas koncertu wystapią Messages Qaurtet: Małgorzata Wasiucionek, Agnieszka Sawicka, Maria Shetty oraz Beata Urbanek-Kalinowska.

Obydwa kwartety Stanisława Moniuszki powstały w okresie studiów w Berlinie w latach 1839-40.

Witold Rudziński, biograf kompozytora, twierdzi, że szkice do tych utworów młody twórca notował wśród wypracowań szkolnych. Które były lepsze – pozostawiamy domysłom słuchaczy. Faktem jest, że krytycy muzyczni nie wpadli w zachwyt, ale nie można kwartetom odmówić pewnego wdzięku i charakterystycznego dla wczesnego dorobku Moniuszki sposobu artystycznej wypowiedzi. Kwartet d-moll dedykowany jest Józefowi Elsnerowi („komu najsłuszniej, jeżeli nie pierwszemu założycielowi muzyki naszej krajowej należy się hołd każdego jej zwolennika?” – pisał kompozytor).

Wariacje Żeleńskiego składają się z tematu (Andante ma non troppo lento) i ośmiu jego zróżnicowanych, skontrastowanych odmian. Ich bogactwo brzmieniowe docenił Aleksander Poliński, który niedługo po publikacji utworu, na łamach „Echa Muzycznego”, skonstatował: „Jedno z najlepszych, najszlachetniejszych dzieł Żeleńskiego”.

Na naszej estradzie znakomity zespół Messages Quartet, który już w rok po założeniu doceniony został nagrodami na konkursie w Plovdiv. Artyści to dzisiaj wykładowcy Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie, zdobywcy nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach.

MESSAGES QUARTET

Założony w 2014 roku, zaledwie rok później zdobył II nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria). Jest także laureatem Programu Stypendialnego Młoda Polska, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX została wydana debiutancka płyta zespołu z nagraniem kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Założeniem Kwartetu jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Zespół dokonał również wielu prawykonań zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Muzycy są absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie; obecnie – wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach i w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich. Na swoim koncie mają nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie. Koncertują w Polsce i za granicą. W swoim dorobku posiadają również publikację (nakład Wydawnictwa AM w Krakowie) wraz z płytą zawierającą utwory kameralne Philippa i Xavera Scharwenków.

 Bilety w cenie: 15-normalny, 10-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu

ZOSTAW KOMENTARZ