Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Meble kombinowane..."

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Meble kombinowane..."

  • 17 maja 2019
  • Instytut Dizajnu

Instytut Diznajnu zapraszana wystawę "Meble kombinowane..." w ramach Festiwalu Łódź Design. Od 17 do 26 maja będzie można zobaczyć ekspozycję, która swoją pierwszą odsłonę miała w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

„Meble kombinowane Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u” to tytuł wystawy, która prezentuje mebelki dla lalek produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX wieku do końca lat 80. XX wieku. W tytule wystawy kryje się kilka kontekstów znaczeniowych. Mebel kombinowany, jako nazwa zestawu mebli typowych dla czasów PRL-u, był również kombinowany pod względem projektów, spółdzielni, w których został wykonany oraz materiałów, jakich użyto do jego produkcji: drewna, sklejki, plastiku, metalu, skaju i tkaniny.

Kto był projektantem tego typu zabawek? Jak wyglądał proces projektowy od momentu pojawienia się pomysłu w głowie, po realia, z jakimi musiał się zmierzyć projektant, tworząc mebelki dla lalek. Do jakich narzędzi i maszyn miał dostęp? Na ile swobodna mogła być jego wizja? I jak wszystkie wyżej wymienione składowe procesu twórczego przekładały się na efekt końcowy w postaci produktu? O dpowiedź na te pytania da przedstawienie sylwetki projektanta Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Radość” w Krakowie, Stanisława Dąbrowy-Kostki, wywiad z nim i zaprezentowane archiwalia oraz przybliżenie obrazu produkcji pokazującego historię i funkcjonowanie dwóch spółdzielni zabawkarskich - „Radości” oraz SPPZ „Gromada” z Kielc.

Pierwsza odsłona wystawy „Meble kombinowane...” miała miejsce  w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na wystawie w ramach Łódź Design Festival można zobaczyć około 70 kompletów mebelków dla lalek i osiem mebli dziecięcych. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Hodurek-Kiek z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ