Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"La Traviata"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"La Traviata"

  • 13 marca 2019
  • Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 18.30
  • 30 zł

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na wieczór operowy Giuseppe Verdiego "La Traviata", który odbędzie się w środę, 13 marca o godzinie 18.30 w sali koncertowej. Opera powstała w oparciu o "Damę kameliową" Alexandra Dumasa.

Tradycyjna inscenizacja Richarda Eyre jest jedną z najpopularniejszych produkcji The Royal Opera i stanowi idealną ramę dla opery Verdiego o kurtyzanie, która poświęca wszystko dla miłości. To najsłynniejsze dzieło operowe wielkiego włoskiego twórcy okresu romantyzmu łączy w sobie elementy dramatu, wielkich emocji oraz przepiękną muzykę.

La Traviata Verdiego oparta jest na powieści Alexandra Dumasa "Dama kameliowa", inspirowanej życiem i śmiercią prawdziwej paryskiej kurtyzany Marie Duplessis. Kompozytor zaproponował bardziej złożony i sympatyczny portret swojej bohaterki niż Dumas, podkreślając szlachetną naturę Violetty i jej oddanie Alfredo. La Traviata na początku nie spodobała się publiczności, ale Verdi poprawił pracę w 1854 roku i wówczas odniósł ogromny sukces. Jest to obecnie najczęściej wykonywana opera na świecie, a rola Violetty jest ulubioną rolą wielu sopranistek.

Alfredo Germont i kurtyzana Violetta Valéry zakochują się na przyjęciu w paryskim salonie Violetty. Germont jest zdecydowany wyleczyć Violettę z gruźlicy i  rozpocząć szczęśliwe życie. Para wyjeżdża z Paryża do podparyskiej posiadłości Alfreda. Ale szczęście Violetty zostaje zniszczone, gdy ojciec ukochanego, Giorgio Germont, złoży jej niespodziewaną wizytę.

Koncert potrwa 3 godziny i 20 minut (w tym będą 2 przerwy). Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w kasach Filharmonii.

ZOSTAW KOMENTARZ