Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Historia w filmie - projekcja filmu „Niepokonani”

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Historia w filmie - projekcja filmu „Niepokonani”

 • 10 października 2019
 • Kino FENOMEN - WDK Kielce
 • 18:00
 • wstęp wolny

10 października o godz. 18 w kinie "Fenomen" w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbędzie się kolejna projekcja w ramach VI edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w  filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany obraz „Niepokonani”  w reż. Petera Weira. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.  Na filmowe spotkania zapraszają raz w miesiącu, od marca 2019 do lutego 2020 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy, których reżyserami są: Vanja d' Alcantara, Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski,  Andrzej Wajda i Peter Weir.  Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia -  w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).  

Terminarz VI edycji Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski

„HISTORIA w FILMIE”

 1. „Wierna rzeka”, reż. Tadeusz Chmielewski - 28 marca 2019 r.
 2. „Pan Tadeusz”, reż. Andrzej Wajda - 25 kwietnia 2019 r.
 3. „Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski - 9 maja 2019 r.
 4. „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski - 13 czerwca 2019 r.
 5. „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski - 11 lipca 2019 r.
 6. „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz - 1 sierpnia 2019 r.
 7. „Stepy”, reż. Vanja d' Alcantara - 5 września 2019 r.
 8. „Niepokonani”, reż. Peter Weir - 10 października 2019 r.
 9. „Kamerdyner”, reż. Filip Bajon – 7 listopada 2019 r.
 10. „Stan strachu”, reż. Janusz Kijowski - 12 grudnia 2019 r.
 11. „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer – 16 stycznia 2020 r.
 12. „Ryś”, reż. Stanisław Różewicz – 13 lutego 2020 r.  

ZOSTAW KOMENTARZ