Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Francusko–polski koncert chóralny w synagodze

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Francusko–polski koncert chóralny w synagodze

  • 26 października 2017
  • OEM Świętokrzyski Sztetl
  • ul. Wspólna 14, Chmielnik
  • 16.00
  • wstęp wolny

W czwartek 26 października 2017 r. w dawnej synagodze w Chmielniku odbędzie się koncert połączonych chórów. Muzycy przyjadą do Chmielnika z Jędrzejowa i z Francji i wykonają utwory z różnych stron świat – w tym z kręgu kultury żydowskiej. Początek koncertu o godzinie 16.00. Wstęp bezpłatny.

Gość z Francji to Chór Choeur de Chambre des Deux-Sèvres. Tworzy go ok. 30 osób, miłośników muzyki wokalnej, wykonujących eklektyczny repertuar. Prowadzony przez profesjonalną dyrygentkę zespół skupia pełnych entuzjazmu i ciekawości amatorów śpiewu, pozwalając im rozwijać swoją pasję poprzez udział w warsztatach szkoleniowych, projektach twórczych oraz występach publicznych. Chór zawsze interesował się muzyką rozmaitych kultur i chętnie ją promował. W tym duchu odbył już kilka zagranicznych tras koncertowych zrealizowanych we współpracy z chórami w Hiszpanii, Beninie i Finlandii. Repertuar chóru obejmuje okres od muzyki średniowiecznej po dzieła współczesnych europejskich kompozytorów, od takich twórców jak Schütz, Britten, Bach, Byrd, Purcell do Jacques Barathon, Thierry Machuel i Javier Busto po utwory lokalnego folkloru i tradycyjne pieśni afrykańskie, od romanc sefaradyjskich do popularnych piosenek jidysz.

Anne Koppe - prowadząca, dyrygentka, flecistka i wiolonczelistka, opiekunka artystyczna festiwalu Éclats de voix, instruktorka nauczycieli muzyki chóralnej i wykładowców szkoły muzycznej, prowadząca szkolenia w zakresie dyrygowania chórem, instrumentalistka w zespole Trio de musique séfarade Morenica, zaangażowana w rozmaite projekty rozwoju i doskonalenia śpiewu chóralnego w różnych środowiskach społecznych.

Gość z Polski to Jędrzejowski Chór Miejski. Powstał we wrześniu 2013 r. dzięki staraniom grupy zaprzyjaźnionych miłośników muzyki, w których od dawna dojrzewała potrzeba stworzenia nowej muzycznej przestrzeni. Dzięki przychylności władz miasta i pod egidą Jędrzejowskiego Towarzystwa Muzycznego powstał czterogłosowy chór świecki. Potrzeba wspólnego śpiewania połączyła ludzi różnych zawodów, którzy od podstaw stworzyli nową, chóralną rodzinę. Po zaledwie 2 miesiącach prób z dyrygentem Małgorzatą Banasińską-Barszcz, nastąpił publiczny debiut. Repertuar chóru obejmuje ok. 100 utworów o zróżnicowanym charakterze od pieśni sakralnych poprzez utwory patriotyczne, ludowe, po muzykę rozrywkową.

Małgorzata Banasińska-Barszcz - dyrygent i kierownik artystyczny. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez prawie 10 lat związana była ze środowiskiem muzycznym Warszawy. W 1998 r. prof. Szymon Kawalla powierzył jej funkcję dyrygenta Chóru Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, którą sprawowała przez 8 lat. W tym samym czasie założyła Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, którego jest dyrygentem. Od 2005 roku prowadzi chóry i zespół wokalny w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Od 2003 r. jest także wykładowcą akademickim na Politechnice Świętokrzyskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna