Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Folkowe muzykowanie"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Folkowe muzykowanie"

  • 17 marca 2019
  • Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 11.00
  • 15 zł, 10 zł, 5 zł

Zespół Tęgie Chłopy wystąpi podczas koncertu familijnego "Folkowe muzykowanie", który odbędzie się 17 marca o godzinie 11 w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”. Pomaga w tym obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, kornetu i klarnetu. Publiczność w lekkiej formie pozna elementy odchodzącej w zapomnienie tradycji, na którą złożą się pieśni, tańce i gwara.

Koncert jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 lat.

Bilety w cenie normalny 15 złotych, ulgowy 10 złotych, oraz 5 złotych dla opiekuna dziecka do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17 oraz na godzinę przed koncertem.

KAPELA TĘGIE CHŁOPY

Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Nazwa jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.

Kapela wydała dotychczas płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele! (grudzień 2017, wyd. Wodzirej).

ZOSTAW KOMENTARZ