Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Europejskie Dni Dziedzictwa "Polski Splot"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Europejskie Dni Dziedzictwa "Polski Splot"

  • 14 września 2019
  • Dworek Laszczyków w Kielcach
  • 14-15 września

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza 14 oraz 15 września do Dworku Laszczyków w Kielcach na wystawę „Kram bławatny. Fabryczne wyroby tekstylne w zbiorach MWK” oraz na warsztaty „Od niteczki do koszuleczki”.

Wystawa „Kram bławatny. Fabryczne wyroby tekstylne w zbiorach MWK” opowiada  o tkaninach i wyrobach tekstylnych,  które pełniły różne funkcje zdobnicze i użytkowe w życiu codziennym na przełomie wieków XIX i XX. Tkaniny fabryczne stanowiły istotny element wystroju wnętrz mieszkalnych mieszczańskich oraz chłopskich. Na wystawie odnajdziemy m.in. kilimy, makaty i makatki, pluszowe i żakardowe kapy, narzuty, bielizna pościelowe i  stołowa (obrusy, serwety), które były szyte indywidualnie.  Wystawa porusza również temat przemian w stosowanych materiałach do szycia ubrań oraz zmian jakie następowały w stroju chłopskim, szczególnie w okresie międzywojennym.

W godzinach: 10.00, 12.00, 14.00 będą odbywały się  warsztaty „Od niteczki do koszuleczki”, podczas których omówione zostaną techniki tkackie oraz różne rodzaje włókien. Uczestnicy będę mogli wykonać małą krajkę świętokrzyską na drewnianym krosienku. Warsztaty będą odbywać się w trzech turach, liczba uczestników warsztatów jest uzależniona od liczby krosien.

Europejskie Dni Dziedzictwa to niezwykła, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

ZOSTAW KOMENTARZ