Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»Europejski Dzień Kina Artystycznego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

Kadr z filmu "Twój Vincent" Kadr z filmu "Twój Vincent" materiały dystrybutora NEXT FILM

Europejski Dzień Kina Artystycznego

  • 15 października 2017
  • Kino Fenomen/Kino Moskwa/Kino Muza

Miłośnicy filmu w 34 krajach na Starym Kontynencie uczczą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Przypada on na niedzielę 15 października. Do świętowania przyłączą się także kina w Kielcach. Proponują one specjalne seanse wartościowych tytułów produkcji polskiej i zagranicznej.

1000 kin z 34 krajów uczci dzień artystycznego filmu. Do świętowania w najbliższą niedzielę przyłączyło się kino Fenomen w WDKu i kino Moskwa. Fenomen już od godziny 14 zaprasza na pokazy czterech nowości: „Młynarski. Piosenka finałowa”, „Po tamtej stronie”, „Borg vs Mcenroe” i „Na mlecznej drodze”. Tytuły prezentują różne gatunki. Od dokumentu, przez romans po komediodramat z elementami czarnego humoru. - To cztery różne, bardzo kolorowe i istotne filmy. Zapraszamy naszych widzów do tego, by swoją obecnością tego dnia zaznaczyli, że lubią kino europejskie i kino artystyczne - zachęca Jarosław Skulski, kierownik kina Fenomen.

W Moskwie świętowanie rozpocznie się o godzinie 16 przedpremierowym pokazem filmu „Nasz najlepszy rok”. Podobnie jak w przypadku Fenomenu, Moskwa pokaże produkcję „Na mlecznej drodze”. Na koniec wieczoru zobaczymy film animowany „Twój Vincent”, który został… namalowany. Jak mówi Aleksandra Wójcik z kina Moskwa, ten tytuł ze względu na swoją charakterystykę idealnie pasuje do obchodów Europejskiego Dnia Kina Artystycznego. - „Twój Vincent” cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród tych widzów, którzy na co dzień wybierają kino artystyczne, często odwiedzają kina studyjne i oglądają nie tylko to, co jest wszędzie reklamowane. Chociaż „Twój Vincent” również zalicza się do tych filmów, do których spoty promocyjne zobaczymy w telewizji. Choćby z tego względu, że to pierwszy w historii film, w którym wszystkie klatki są ręcznie namalowane. Ponad stu artystów pracowało nad przemalowaniem filmu nakręconego z udziałem aktorów – zauważa Aleksandra Wójcik.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma zwrócić uwagę na lokalne, studyjne kina oraz ich ciekawy repertuar. Kina arthouseowe stają się coraz poważniejszymi instytucjami kultury, które co roku odwiedza ponad 100 milionów ludzi. - To okazja do tego, by przypomnieć ludziom, że są też inne kina, takie jak Moskwa czy Fenomen, które starają się pokazywać inne oblicze „dziesiątej muzy”. Ta akcja ma charakter popularyzatorski i zwraca uwagę na to, że kina tradycyjne istnieją, mają się całkiem nieźle a tego dnia warto je wesprzeć kupując bilet i obejrzeć dobry europejski film – mówi Jarosław Skulski.

W naszym kraju w akcję włączyło się ponad 60 kin prezentujących nie tylko mainstreamowy repertuar. W regionie świętokrzyskim Europejski Dzień Kina Artystycznego będzie obchodzony w trzech miejscach: we wspominanych kieleckich kinach Fenomen i Moskwa oraz w kinie Muza we Włoszczowie, które trzykrotnie wyświetli film pt. „Po tamtej stronie”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna