Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Dziadek do orzechów" w Kieleckim Teatrze Tańca

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Dziadek do orzechów" w Kieleckim Teatrze Tańca

  • 6 grudnia 2019
  • Kielecki Teatr Tańca
  • 4,5,6 grudnia; godz. 10:00 i 18:00
  • 30 zł, 50 zł, 60 zł

4-,5- oraz 6 grudnia o godzinie 10 i 18 możemy obejrzeć  "Dziadka do orzechów" wersji Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl stanowi piękną, barwną kompozycję, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych.

Fabuła przedstawiona za pomocą tańca, niezwykle obrazowa i bardzo ciekawa pod względem instrumentalnym muzyka oraz świąteczna tematyka pozwoli widzom przenieść się w świat magii i fantazji. Ważnym aspektem przedsięwzięcia jest chęć przybliżenia widzom piękna muzyki Piotra Czajkowskiego. "Dziadek do orzechów" jest uważany za jedno z najlepszych dzieł kompozytora, który używając  wnim raczej nietypowych instrumentów, takich jak trąbki czy bębenki, starał się oddać świat dziecięcej wyobraźni.

Autorami choreografii do tego widowiska są Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak. Połączenie muzyki Piotra Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego jest nośnikiem ogromnej wartości historycznej, edukacyjnej i poznawczej. Niezwykle istotnym atutem produkcji są również kostiumy i scenografia, zaprojektowane przez uznaną scenograf i kostiumograf Małgorzatę Słoniowską, na stałe współpracującą z Operą Wrocławską.

Główną bohaterką spektaklu jest Klara, która otrzymała od Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. Zauroczona prezentem dziewczynka, po dniu pełnym emocji, zapada w magiczny sen. Jej pragnienie spotkania miłości sprawia, że dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Młodzieńca, którego Klara obdarza silnym uczuciem. Razem, z pomocą zabawek pokonują armię myszy i odbywają przedziwny spacer po odmienionej galerii handlowej. Przedmioty ze sklepowych półek ożywają i zabierają naszych bohaterów w taneczną podróż dookoła świata. Klara i Młodzieniec rozpoczynają  swoją wędrówkę w cukierni, smakując torty, cukierki, precelki i lody. Będąc w sklepie z butami, tańczą taniec hiszpański, w kawiarni aromatyczna kawa przenosi ich w arabski Bliski Wschód. Świat chiński to sklep z porcelaną i porcelanowym młotkowym rozbójnikiem. Swoją wędrówkę kończą w kwiaciarni, gdzie Klara zamienia się w białą różę, a Młodzieniec w ogrodnika. Pragnienie Klary o wymarzonej miłości znajdzie spełnienie w ślubie z Młodzieńcem i weselu, na którym bawią się wszystkie postaci z sennych marzeń.

Spektakl zrealizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca.

Rezerwacja biletów 41 367 67 12, www.ktt.pl Bilety w cenie 30 (ulgowy), 50, 60 zł (normalny).

ZOSTAW KOMENTARZ