Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Arcydzieła symfoniki"

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Arcydzieła symfoniki"

  • 17 stycznia 2020
  • Filharmonia Świętokrzyska
  • 19.00
  • 30 zł, 25 zł

Brytyjska skrzypaczka Alda Dizdari wystąpi w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu "Arcydzieła symfoniki". Artystce będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali.

Nadzwyczajny program z arcydziełami symfoniki oraz znakomita Alda Dizdari – gość z Wielkiej Brytanii – ucieszy nie tylko melomanów! Na początek sir Edward William Elgar i jego jedyny Koncert skrzypcowy – powstał w 1910 roku, dzieło romantyczne, epickie. W 1932 roku siedemdziesięciopięcioletni kompozytor zdecydował się na rejestrację płytową Koncertu. Jako solistę producent wybrał Yehudi Menuhina – młody wówczas skrzypek liczył lat 16 i uchodził, jak pisał Elgar do Bernarda Shawa, za „cudowne dziecko”. Po nagraniu kompozytor zwrócił się do Menuhina „Na moje stare lata nic nie mogło dać mi tyle artystycznej satysfakcji, co twoje wykonanie koncertu”.

W czteroczęściowych Tańcach symfonicznych Edvarda Griega najciekawsza jest orkiestracja, z której kompozytor był niezwykle dumny. Ale też najpiękniejsza jest chyba ostatnia część dzieła – niepozbawiona mrocznych, niepokojących barw, w których wyraźnie słychać nawiązania do ponurych momentów muzyki do dramatu Peer Gynt.

ALDA DIZDARI

Obywatelka brytyjska, urodziła się w rodzinie muzyków w Albanii. Studiowała w Rumunii u wybitnych solistów i uzyskała tytuł licencjata na uniwersytecie w Bukareszcie. Kontynuowała studia magisterskie na University of Illinois w USA i Advanced Instrumental Studies w Londynie w Guildhall School of Music and Drama u Davida Takeno. Od czasu debiutu w Wigmore Hall występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych w Wielkiej Brytanii i regularnie gościła w programach BBC Radio 3.W 2015 rozpoczęła trasę promującą Koncert skrzypcowy Elgara w Europie Wschodniej, wtedy też odbyło się premierowe wykonanie tego utworu w jej rodzinnym kraju. W 2013 i 2014 r.  wykonała komplet utworów na skrzypce i fortepian Beethovena i Brahmsa oraz wydała trzy wysoko ocenione płyty, z których jedna została nagrana na żywo z Wigmore Hall. Była wytypowana przez magazyn Gramophonew numerze z maja 2011 r. jako muzyk „One to Watch”, na którego należy zwrócić uwagę. Na arenie międzynarodowej zyskała sławę w 2008. Występuje regularnie we wszystkich prestiżowych salach Londynu, w tym w Southbank Centre i Cadogan Hall. W 2008wykonała Koncert skrzypcowy Sibeliusa z Albańską Radiowo-Telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną. Jej debiut w Wielkiej Brytanii w katedrze Canterbury odbył się w obecności wicepremiera Albanii. W 2006 została nominowana po raz pierwszy do nagrody „Najlepszy muzyk klasyczny roku” w rodzinnej Albanii. Jest pedagogiem w szkołach muzycznych w kraju.

JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

Bilety w cenie 30 złotych normalny i 25 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

ZOSTAW KOMENTARZ