Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KALENDARZ WYDARZEŃ»"Arcydzieła symfoniki"

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WYDARZENIA KULTURALNE KIELCE

"Arcydzieła symfoniki"

  • 15 marca 2019
  • Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 19.00
  • 28 zł, 24 zł

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert "Arcydzieła symfoniki". Odbędzie się on 15 marca o godzinie 19 w sali koncertowej. Na skrzypcach zagra Agata Szymczewska, a w drugiej części wystąpi Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali.

Arcydzieła symfoniki to jeden z najczęściej wykonywanych i nagrywanych koncertów skrzypcowych Sibeliusa oraz ostatnia w dorobku Brahmsa symfonia nie przypadkiem nazywana Elegijną ze względu na nostalgiczny nastrój utworu. Koncert skrzypcowy d-moll to mistrzowskie dzieło znakomitego kompozytora, ojca narodowego stylu w muzyce fińskiej, przesycone surowym północnym klimatem, z urzekającymi lirycznymi frazami i, jakby dla przeciwwagi, radosnymi, tanecznymi rytmami. IV Symfonię e-moll rozpoczyna muzyka posępna, wyłaniająca się jakby z ciemnej otchłani i stopniowym narastaniem prowadzi aż do kunsztownego finału, może najbardziej fascynującej części, zawierającej romantyczną emocjonalność. Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa wykonany zostanie w interpretacji Agaty Szymczewskiej, laureatki XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali.

Bilety w cenie 28 złotych normalny i 24 złote ulgowy do nabycia w kasie w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

Koncert objęty został programem "Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

AGATA SZYMCZEWSKA

Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach.

Koncertowała w słynnych salach koncertowych pod batutą najwybitnych dyrygentów. W 2010 zadebiutowała w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter; wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournée w prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat koncertuje z maestro Seiji Ozawą, biorąc udział w jego projektach, jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji. Ważnym punktem kariery oprócz koncertów solowych jest muzyka kameralna, którą wykonuje w towarzystwie znakomitych artystów; od 2014 jest członkiem renomowanego Szymanowski Quartet. Laureatka nagrody London Music Masters (2009), Paszportu Polityki, Nagrody TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz 4 Fryderyków. Na koncie ma nagrania kilku płyt, m.in. z koncertami skrzypcowymi Brucha, Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydaną przez firmę Universal Music, a także Modern soul z sonatami młodych kompozytorów polskich. Artystka jest absolwentką Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

ZOSTAW KOMENTARZ