Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Wojtyszek
NAJBLIŻSZE TRANSMISJE VIDEO ONLINE
POGODA
KIELCE
BUSKO-ZDRÓJ
KIELCE
KOŚCIÓŁ

GALERIA

PUBLICYSTYKA
CIEKAWOSTKI
AKADEMIA FINANSÓW

Trio fortepianowe

Zespół Cuore Piano Trio zaprezentuje się przed kielecką publicznością podczas koncertu fortepianowego, który odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 18.30 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wydarzenie jest współorganizowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Scena dla Muzyki Polskiej".

Zespół Cuore Piano Trio powstał dwa lata temu, ale już może się pochwalić nagrodami zdobytymi w Singapurze, Atenach i Bydgoszczy. Czasami z Tria wyłania się duet i w tych konfiguracjach będziemy słuchać młodych wirtuozów na naszej estradzie. Artyści wykonają cztery utwory kompozytorów polskich, przy czym szczególny nacisk kładą na trzy cudownej urody polonezy Karola Lipińskiego, które znalazły się na płycie Polonaises nagranej w 2018 przez duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek.

Ale Karol Lipiński jest tu ważny również z tego względu, że urodził się w Radzyniu Podlaskim (1790-1861), rodzinnym mieście Zuzanny Budzyńskiej – wyjaśnia skrzypaczka, której celem od dawna jest popularyzowanie muzyki tego twórcy. Poza tym zespołowi wydało się interesujące zestawienie: F. Lessel (uczeń J. Haydna) i A. Malawski, których utwory dzieli półtora wieku. Pierwszy to dzieło młodzieńcze, drugi – dojrzałego twórcy. Na zakończenie kameralnego spotkania usłyszymy Rapsodię op. 33 Ludomira Różyckiego skomponowaną w Berlinie przed I wojną światową. Dzieło nawiązuje swoim brzmieniem do bogatej w skrajne emocje estetyki romantycznej.

Bilety w cenie 15 złotych normalny i 10 ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

CUORE PIANO TRIO

Zespół powstał w 2017 z inicjatywy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zuzanna Budzyńska studiuje w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, Jadwiga Roguska – u prof. Tomasza Strahla i as. Mateusza Szmyta, a Szymon Ogryzek – w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jako zespół muzycy kształcą się pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Trio zdobyło czołowe nagrody na międzynarodowych konkursach, m.in. w Singapurze, Atenach i Bydgoszczy, jest także laureatem programu IMiTScena dla Muzyki Polskiej. Cuore Piano Trio aktywnie koncertuje, m. in. w Filharmoniach: Narodowej, Świętokrzyskiej, Warmińsko-Mazurskiej i Podkarpackiej, w Łazienkach Królewskich oraz Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W 2018 na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza zespół wziął udział w XIV Rosyjsko-Polskim Festiwalu Młodzieżowa Akademia Sztuki w Moskwie, gdzie koncertował w renomowanych moskiewskich salach koncertowych i muzeach, a także w Ambasadzie RP. Inaugurował także 45. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Łańcucie oraz Festiwal Miksury Kultury w Warszawie. Trio regularnie uczestniczy w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów, takich jak: S. Kravchenko, L. Triakina (Rosja), E. Zienkowski, M. Fernandes (Austria), M. Flaksman, F. Zichner (Niemcy), J. Maleckis (Łotwa), E. Rothstein (Wielka Brytania). Wszyscy członkowie zespołu są stypendystami programu Erasmus+, co umożliwiło im podjęcie rocznych studiów w Universitätfür Musik unddarstellende Kunst w Wiedniu. Muzycy są także stypendystami Rektora UMFC, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Prezesa Rady Ministrów.

Duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek to laureaci nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 w kategorii Odkrycie Roku, przez portal Era Jazzu określeni zostali jako "Perfekcyjny duet". W ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta –Polonaises (DUX), prezentująca najpiękniejsze polonezy na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich, m.in. Karola Lipińskiego. Płyta zbiera fantastyczne recenzje uznanych krytyków muzycznych z całej Europy. Duet jest laureatem wielu konkursów, m.in. w Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Grecji oraz w Polsce. Artyści regularnie koncertują w Polsce, Austrii, Francji, Rosji i we Włoszech.

Nowy numer!
14/2020 14/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ