Dąbrowa 750x200

Na antenie: Lato od rana
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Bp Piotrowski: Jesteśmy w dobrych rękach!

Na antenie: Lato od rana
online button
online button

KIELCE FOTO ZDJĘCIA

Bp Piotrowski: Jesteśmy w dobrych rękach!

07 maja 2018 / Tekst

Od  wspólnej Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się uroczystości  ku czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, Patronki miasta. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

- Od  1600 roku, kiedy kanonik krakowski Wojciech Piotrowski podarował kolegiacie kieleckiej obraz, który czcimy jako cudowny obraz Pani Łaskawej Kieleckiej mija 418 lat. W kilkuwiekowej historii zapisanych zostało wiele ważnych wydarzeń - mówił biskup podczas homilii. - Bez wątpienia jednym z nich była wizyta apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II na  świętokrzyskiej ziemi  i na Wzgórzu Katedralnym w czerwcu  1991 roku. Wtedy 3 czerwca, w Masłowie Piotr naszych czasów, na skronie Maryi i Jezusa założył złote  papieskie korony. Na zakończenie Mszy świętej Jan Paweł II odniósł się do tego wydarzenia  i powiedział krótko: "Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Kieleckiej. Owa koronacja przypada dokładnie w 820 rocznicę  konsekracji  waszej katedry. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców" - mówił  ks. biskup Jan Piotrowski.

Ordynariusz diecezji kieleckiej przypomniał także, że w  1991 r. Stolica Apostolska – w odpowiedzi na prośbę Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego – zatwierdziła tytuł NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY pod wezwaniem „ŁASKAWEJ” lub „MATKI ŁASKI BOŻEJ” jako PATRONKI u Boga miasta Kielce. Od tego czasu co roku dnia 7 maja Najświętsza Maryja Panna Łaskawa jest czczona w stopniu uroczystości we wszystkich kościołach miasta Kielce, natomiast w stopniu święta w innych kościołach całej diecezji.

- Miejmy pewność tego wieczoru i każdego dnia, że jesteśmy w dobrych rękach i przy kochającym sercu Maryi, Łaskawej Pani Kieleckiej. Każdego dnia, przez cały rok, tak wiele osób, a wśród nich parafianie, mieszkańcy Kielc i regionu i dalecy pielgrzymi modli się gorąco u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Maryja prowadzi nas do Swojego Syna i wstawia się u Niego za nami, jako najlepsza z matek - podkreślał biskup.

Posłuchaj całej homilii: 

Po Mszy wierni przeszli w procesji różańcowej ulicami Kielc. 

Więcej zdjęć:

Część II

Część III

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna