Dąbrowa 750x200

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

KIELCE FOTO ZDJĘCIA

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

05 grudnia 2017 / Tekst

W Kielcach trwają uroczystości związane z 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego. Pierwsza część odbyła się w południe przed pomnikiem marszałka.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach zebrali się przedstawiciele władz miasta i województwa, Polacy z Wilna i Winnicy, młodzież z VII L.O im. J. Piłsudskiego oraz grupy rekonstrukcyjne. Na wydarzeniu był  obecny między innymi Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc. - Kielce mają obowiązek w sposób szczególny czcić marszałka Józefa Piłsudskiego.  Taki obowiązek mamy nie tylko ze względów oczywistych dla każdego Polaka, ale także dlatego, że marszałek kochał to miasto. To, czym dziś są Kielce  to właśnie Jego zasługa: to On w tym mieście zainstalował siedzibę województwa kieleckiego – powiedział Sygut.

Kwiaty przed pomnikiem marszałka złożyła także wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.  - Józef Piłsudski to jeden z twórców naszej niepodległości. Legiony, z którymi Kielce są tak ściśle związane to też dzieło marszałka. Dlatego też jesteśmy tu dziś, w kolejną rocznicę urodzin naszego przywódcy, aby złożyć przed Jego pomnikiem kwiaty i oddać mu hołd – powiedziała wojewoda.

Dalsza część uroczystości odbędzie się  w Kieleckim Centrum Kultury. O godz. 19. rozpocznie się spektakl „Wódz”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Leszek Kumański.  To widowisko ukazujące najważniejsze chwile w życiu i działalności tego wybitnego Polaka, a także honorowego obywatela Kielc. W spektaklu zostaną odtworzone istotne rozmowy, pokazujące refleksje, rozterki, diagnozy tak samego Piłsudskiego, jak i bliskich mu osób. Część tych rozmów odtworzona będzie przez aktorów Teatru im. S. Żeromskiego , którzy wcielą się w rolę marszałka, jego żony, bliskich współpracowników, a także polityków. Część faktów i przełomowych dni tak w życiu Polski, jak Józefa Piłsudskiego ukazana będzie poprzez odtworzenie na ekranach archiwalnych materiałów. W widowisku zostaną też zaprezentowane najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne. W spektaklu zostaną też pokazane ważne chwile w życiu Józefa Piłsudskiego związane z Kielcami będące istotnym fragmentem historii Polski. W widowisku obok aktorów Teatru im. S. Żeromskiego wystąpią: Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK, Dominik Skrzyniarz, Piotr Restecki, Karol Gnat oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna