Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
POGODA
KIELCE
BUSKO-ZDRÓJ
KIELCE
KOŚCIÓŁ

GALERIA

PUBLICYSTYKA
CIEKAWOSTKI
AKADEMIA FINANSÓW
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Pamiętajmy o Wyklętych

czwartek, 28 lutego 2013 12:42 / Autor:

Pierwszego marca 1951 roku w warszawskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, kpt. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela, por. Mieczysława Kawalca, por. Franciszka Błażeja i ppor. Józefa Rzepkę. Ich nazwiska na pół wieku zostały wyklęte, razem z tysiącami innych.

Pierwszego marca po raz trzeci będziemy obchodzić państwowe święto, upamiętniające bohaterów niepodległościowego podziemia, którzy nie godzili się na sowiecką agresję i reżim komunistyczny w Polsce. Szacuje się, że w latach 1944–56 w szeregach organizacji konspiracyjnych walczyło od 120 do 180 tys. osób, w tym żołnierze Armii Krajowej, wspierani przez kolejne setki tysięcy cywilów. Jak przypomina IPN, ostatni z nich, Józef Franczak ps. Lalek, zginął w walce w 1963 roku. Kielczanie będą w ten piątek szczególnie wspominać m.in. generała Antoniego Hedę „Szarego”, który wsławił się rozbiciem kieleckiego więzienia UB w 1945 roku.

Ustanowiony w 60. rocznicę zbrodni Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie w Kielcach upamiętniony przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Do udziału w uroczystościach organizator zaprasza wszystkich kielczan. Uroczystości rozpoczną się w piątek o godz. 18 pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Następnie uczestnicy przejdą do Wojewódzkiego Domu Kultury, a tam otwarta zostanie wystawa i zaprezentowany film poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Nowy numer!
14/2020 14/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ