Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

Akademia finansów

Granice polityczne, różnice kulturowe, religijne, językowe,ekonomiczne, prawne – świat mimo częstych porównań, w wieluaspektach uzasadnionych, do globalnej wioski jest mozaiką, którądoskonale obrazują kolorowe mapy w atlasie geograficznym. Dobrymodzwierciedleniem jest także to, co ludzie noszą w portfelach czykieszeniach. Dziś na całym świecie funkcjonuje grubo ponad sto walut,a przekraczanie granic, bez wizyty w kantorze czy operacji przewalutowania jest niemożliwe.

Dobry pomysł na biznes można porównać do koła wodnego, które napędza pozostałe tryby i maszyny. Wodą na młyn są w tym wypadku pieniądze, które strumieniem z odpowiednią siłą wprawiają w ruch całość. Wszystko razem to nic innego jak przedsiębiorczość – właściwe połączenie dobrego (!) pomysłu i potrzebnego kapitału.

Tak jak w układzie krwionośnym centralną i najważniejszą rolę odgrywa serce, takw systemie bankowym i finansach kluczową rolę odgrywa Narodowy Bank Polski.Działająca w jego ramach Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje kluczowe dlanas wszystkich.

Czasem realizacja jakiegoś celu, mimo silnej determinacji nie jest możliwa bezpomocy osób trzecich lub instytucji. Sportowcy, próbujący zdobyć medal lub pobićrekord w swojej dyscyplinie muszą liczyć na cały sztab szkoleniowy – trenerów,fizjoterapeutów, lekarzy. Astronauci przebywający na Międzynarodowej StacjiKosmicznej prowadzą badania na orbicie dzięki ogromnemu wsparciu załoginaziemnej, z którą stale są w łączności. Nawet samotni żeglarze przemierzającywzburzone oceany mają ze sobą przygotowane przez kartografów mapy, czyzaawansowane technologie nawigacyjne stworzone przez całe zespoły teletechników zDoliny Krzemowej. W pojedynkę, osiągnięcie celu jest trudne. Tak samo w sferzefinansów – czasem niezbędne jest wsparcie w formie kredytu czy pożyczki – byruszyć z wymarzonym biznesem lub kupić pierwsze mieszkanie.

Jej wymiary to  85.60 mm na 53.98  mm i są ściśle określone międzynarodowymi standardami. Historia jej zastosowania bierze swój początek w Stanach Zjednoczonych niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Mieści się w portfelu, wygodnym etui, niemal każdej kieszeni. Nazywana plastikowym pieniądzem jest tak naprawdę kluczem do naszego konta.

Bank na wyciągnięcie ręki, sklep o każdej porze w naszym komputerze czy tablecie, pełna kontrola transakcji. To tylko część pozytywów, które zawdzięczamy bankowości elektronicznej. By korzystać z niej bezpiecznie warto jednak przyswoić sobie kilka zasad.

Zakładamy lokatę, płacimy kartą, robimy przelew do spółdzielni mieszkaniowej. Korzystanie z usług współczesnej bankowości stało się codziennością i absolutną koniecznością. Jak to się dzieje, że to wszystko działa? Jak wygląda mechanizm dzięki któremu, bez problemów jesteśmy w stanie wykonywać wiele ważnych operacji? Za wszystkim stoi SYSTEM – i to nie tylko informatyczny. Mowa o systemie bankowym w Polsce.

Byle do pierwszego... ile razy zdarzyło się nam użyć takiego powiedzenia lub usłyszeć go od znajomych czy rodziny? By nie stosować go zbyt często ważne jest planowanie wydatków, mając świadomość na jakie przychody w danym miesiącu możemy liczyć. Warto przy tym postarać się co nieco zaoszczędzić – o tym jak jest to ważne rozmawialiśmy z uczniami klasy V „B” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.

Od  28 września do 16 listopada br w Radio eM Kielce w każdy wtorek po godz. 18.00 emitować będziemy audycje „Akademii Finansów” a od 1 października do 19 listopada br w każdym wydaniu Tygodnika eM Kielce zaprezentujemy cykl artykułów edukacji ekonomicznej. Wszystko to w ramach projektu " Edukacja ekonomiczna za pomocą multimediów - świadomość i aktywność na rynku finansowym " realizowanego przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna