Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Zauważyłeś pierwsze objawy awarii sondy lambda? Uważaj! Zwlekanie z jej wymianą może być niebezpieczne! Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

CIEKAWOSTKI

Zauważyłeś pierwsze objawy awarii sondy lambda? Uważaj! Zwlekanie z jej wymianą może być niebezpieczne! Materiał partnera

01 sierpnia 2019 / Tekst

Żadna sonda lambda, bez względu na typ i producenta, nie jest wieczna. Urządzenia te są częściami eksploatacyjnymi, a więc podlegającymi naturalnemu procesowi zużycia. Kiedy do tego zużycia dojdzie, jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. A po czym poznać, że sonda lambda kończy swoją żywotność? Jakie objawy dają jej awarie?

Kosztowne aspekty awarii sondy lambda

Wbrew obawom niektórych kierowców, wymiana sondy lambda nie jest szczególnie skomplikowana ani kosztowna. Oryginalne sondy lambda w iParts.pl dostępne są w cenach na tyle korzystnych, że poszukiwanie ich tańszych zamienników nie ma praktycznego uzasadnienia. Dlatego zawsze, gdy część ta zacznie wykazywać pierwsze objawy zużycia, warto od razu zgłosić się do sklepu po nową i nie czekać na rozwój sytuacji. Zwłaszcza że zwłoka ta może okazać się bardzo kosztowna. Pamiętajmy, że jednym z podstawowych objawów awarii sondy lambda jest wzrost zużycia paliwa. Szacuje się, że średnio przy uszkodzonej sondzie samochód spala aż 50 proc. paliwa więcej niż normalnie. Koszty eksploatacji auta wzrastają więc znacząco i odwlekanie wymiany uszkodzonej części tylko je powiększa.

Innego typu kosztami związanymi z brakiem wymiany uszkodzonej sondy lambda są te, które wynikają pośrednio lub bezpośrednio ze zwiększonej emisji tlenów węgla, tlenków azotu oraz węglowodorów. Szczególnie tlenki azotu i węglowodory stanowią zagrożenie dla zdrowia każdego z nas. Długotrwała jazda z zepsutą sondą lambda przyczynia się do zwiększonego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, narażając tym samym wszystkich na działanie tych szkodliwych związków. Zamiast więc odwlekać wymianą w nieskończoność, sprawdź ofertę sond lambda w sklepie iParts.pl i wybierz taką, która najlepiej sprawdzi się w Twoim aucie.

Wpływ awarii sondy lambda na bezpieczeństwo jazdy

Z całą pewnością bardzo kłopotliwym dla każdego kierowcy objawem awarii sondy lambda są problemy z silnikiem. Pamiętajmy, że sonda lambda wchodzi w skład sieci czujników zbierających informacje, na podstawie których komputer pokładowy decyduje o doborze proporcji składników mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeśli więc sama sonda czy inny czujnik zacznie szwankować, silnik może zacząć otrzymywać mieszankę o nieodpowiednim dla siebie składzie, a to z kolei oznacza między innymi problemy z prędkością obrotową czy z niedostateczną mocą jednostki.

Zwłaszcza niedostatek mocy silnika może być objawem wręcz niebezpiecznym. Odpowiedzialna za to uszkodzona sonda lambda może w ten sposób przyczynić się do powstania zagrożenia, na przykład podczas wykonywania manewru wyprzedzania, podczas którego odpowiednia moc decyduje o powodzeniu i jednocześnie bezpieczeństwie wszystkich zaangażowanych w ten manewr osób.

ZOSTAW KOMENTARZ