Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Wybieramy kurtkę narciarską. Artykuł sponsorowany

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


INFORMACJE KIELCE

Wybieramy kurtkę narciarską. Artykuł sponsorowany

14 listopada 2018 / Tekst

Jeśli chcesz z narciarskiego wypadu przywieźć tylko miłe wspomnienia, poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniej kurtki. Sporty zimowe mają swoją specyfikę – niska temperatura, silne wiatry, mokry śnieg. Warto się przed tym zabezpieczyć, bo komfort i wygoda to ważne składniki dobrego samopoczucia na stoku.

 

Kurtka narciarska ma do spełnienia kilka zadań, i producenci naprawdę wzięli to sobie do serca. Poszukując w sklepach internetowych odpowiedniej kurtki - https://www.snowshop.pl/kurtki-narciarskie – warto mieć na uwadze kilka ważnych elementów.

Po pierwsze – komfort termiczny.

W końcu zimą jest zimno! Kurtka przeznaczona do tego sportu jest zwykle dość dopasowana i nie za długa, najlepiej, jeśli w optymalny sposób przylega do ciała. W trakcie przymiarki dobrze jest mieć na sobie również pozostałe warstwy zimowej odzieży. Z rozmiarem trzeba dobrze trafić – nie warto brać kurtki za ciasnej – nie, nie rozciągnie się, a będzie krępować ci ruchy. Nie warto też decydować się na zbyt luźną – bo w niej właśnie może ci być za chłodno. Nowoczesne kurtki wyposażone są w różne warstwy ocieplające, a w droższych modelach bywa, że jest to puch o dobrej sprężystości. Pamiętaj, że wszystko zależy od osobistych preferencji – jeśli wiesz, że właściwie zawsze jest ci zimno, nawet po intensywnym ruchu, wybierz kurtkę o wyższych parametrach termicznych. Jeśli natomiast nie jesteś wrażliwy na niskie temperatury i łatwo się rozgrzewasz, a nawet pocisz – wybierz kurtkę cieńszą, z wywietrznikami.

Po drugie – wodoszczelność, wiatroszczelność i oddychalność

Tak, tego oczekujemy od narciarskiej kurtki. Dlatego producenci do jej produkcji używają wytrzymałych materiałów wyposażonych w nowoczesną membranę. Kurtka ma nie przemakać, czyli jej wodoszczelność musi wynosić minimum 5000 mm, a najlepiej 10000 mm, zdarzają się też modele o wartości 20000 mm. Do tego oczywiście mile widziane są wysokie parametry wiatroszczelności, bo mroźny wiatr potrafi być przenikliwy. I na koniec kluczowy dla wielu parametr – oddychalność, czyli zdolność do usuwania na zewnątrz wilgoci powstałej na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. Tu również pożądane wartości to od 5000 g do 20000 g. Najwyższe modele kurtek narciarskich posiadają membrany o takich zakresach, czyli np. okrycie o parametrach membrany 10000 mm / 10000g spełni oczekiwania doświadczonego narciarza. Cena kurtki zwykle wzrasta wraz z wartościami membrany.

Po trzecie – sprytne patenty

Tu mieści się cała gama rozwiązań, które mają ułatwić lub uprzyjemnić życie narciarza. Fartuch przeciwśnieżny i wewnętrzne mankiety osłaniające nadgarstki zabezpieczą go przed dostaniem się śniegu pod kurtkę – czasem zdarzy się zaliczyć upadek, zwłaszcza na początku przygody z tym sportem. W niektórych modelach można je odczepić i swobodnie używać kurtki do innych aktywności zimowych. Pewne modele kurtek zamiast fartucha mają możliwość połączenia ich ze spodniami, co zdaje się świetnie chronić nerki przed wychłodzeniem. Wodoodporne zamki i podklejane szwy wspierają pracę membrany, zwiększając wodoszczelność i wiatroszczelność kurtki. Wysoki kołnierz, często dodatkowo ocieplony, i profilowany kaptur chronią narciarza przed utratą ciepła. Każdy producent proponuje oryginalne rozmieszczenie kieszeni, wiele z nich jest dedykowanych do określonych funkcjonalności, np. kieszeń na gogle, kieszeń na telefon lub odtwarzacz muzyki, kieszonka na skipass, zwykle umieszczona na rękawie. Do tego klips na klucze, elementy odblaskowe i antypoślizgowe. Pozostaje jeszcze mnogość fasonów i kolorów, ale to już temat na inny artykuł.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna