Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Wybieramy kurtkę narciarską. Artykuł sponsorowany

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Wybieramy kurtkę narciarską. Artykuł sponsorowany

14 listopada 2018 / Tekst

Jeśli chcesz z narciarskiego wypadu przywieźć tylko miłe wspomnienia, poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniej kurtki. Sporty zimowe mają swoją specyfikę – niska temperatura, silne wiatry, mokry śnieg. Warto się przed tym zabezpieczyć, bo komfort i wygoda to ważne składniki dobrego samopoczucia na stoku.

 

Kurtka narciarska ma do spełnienia kilka zadań, i producenci naprawdę wzięli to sobie do serca. Poszukując w sklepach internetowych odpowiedniej kurtki - https://www.snowshop.pl/kurtki-narciarskie – warto mieć na uwadze kilka ważnych elementów.

Po pierwsze – komfort termiczny.

W końcu zimą jest zimno! Kurtka przeznaczona do tego sportu jest zwykle dość dopasowana i nie za długa, najlepiej, jeśli w optymalny sposób przylega do ciała. W trakcie przymiarki dobrze jest mieć na sobie również pozostałe warstwy zimowej odzieży. Z rozmiarem trzeba dobrze trafić – nie warto brać kurtki za ciasnej – nie, nie rozciągnie się, a będzie krępować ci ruchy. Nie warto też decydować się na zbyt luźną – bo w niej właśnie może ci być za chłodno. Nowoczesne kurtki wyposażone są w różne warstwy ocieplające, a w droższych modelach bywa, że jest to puch o dobrej sprężystości. Pamiętaj, że wszystko zależy od osobistych preferencji – jeśli wiesz, że właściwie zawsze jest ci zimno, nawet po intensywnym ruchu, wybierz kurtkę o wyższych parametrach termicznych. Jeśli natomiast nie jesteś wrażliwy na niskie temperatury i łatwo się rozgrzewasz, a nawet pocisz – wybierz kurtkę cieńszą, z wywietrznikami.

Po drugie – wodoszczelność, wiatroszczelność i oddychalność

Tak, tego oczekujemy od narciarskiej kurtki. Dlatego producenci do jej produkcji używają wytrzymałych materiałów wyposażonych w nowoczesną membranę. Kurtka ma nie przemakać, czyli jej wodoszczelność musi wynosić minimum 5000 mm, a najlepiej 10000 mm, zdarzają się też modele o wartości 20000 mm. Do tego oczywiście mile widziane są wysokie parametry wiatroszczelności, bo mroźny wiatr potrafi być przenikliwy. I na koniec kluczowy dla wielu parametr – oddychalność, czyli zdolność do usuwania na zewnątrz wilgoci powstałej na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. Tu również pożądane wartości to od 5000 g do 20000 g. Najwyższe modele kurtek narciarskich posiadają membrany o takich zakresach, czyli np. okrycie o parametrach membrany 10000 mm / 10000g spełni oczekiwania doświadczonego narciarza. Cena kurtki zwykle wzrasta wraz z wartościami membrany.

Po trzecie – sprytne patenty

Tu mieści się cała gama rozwiązań, które mają ułatwić lub uprzyjemnić życie narciarza. Fartuch przeciwśnieżny i wewnętrzne mankiety osłaniające nadgarstki zabezpieczą go przed dostaniem się śniegu pod kurtkę – czasem zdarzy się zaliczyć upadek, zwłaszcza na początku przygody z tym sportem. W niektórych modelach można je odczepić i swobodnie używać kurtki do innych aktywności zimowych. Pewne modele kurtek zamiast fartucha mają możliwość połączenia ich ze spodniami, co zdaje się świetnie chronić nerki przed wychłodzeniem. Wodoodporne zamki i podklejane szwy wspierają pracę membrany, zwiększając wodoszczelność i wiatroszczelność kurtki. Wysoki kołnierz, często dodatkowo ocieplony, i profilowany kaptur chronią narciarza przed utratą ciepła. Każdy producent proponuje oryginalne rozmieszczenie kieszeni, wiele z nich jest dedykowanych do określonych funkcjonalności, np. kieszeń na gogle, kieszeń na telefon lub odtwarzacz muzyki, kieszonka na skipass, zwykle umieszczona na rękawie. Do tego klips na klucze, elementy odblaskowe i antypoślizgowe. Pozostaje jeszcze mnogość fasonów i kolorów, ale to już temat na inny artykuł.

ZOSTAW KOMENTARZ