Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Wąż i prądownica wodna – rzeczy ważne w zawodzie strażaka. Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Wąż i prądownica wodna – rzeczy ważne w zawodzie strażaka. Materiał partnera

04 marca 2019 / Tekst

Jeśli Polacy mieliby wskazać zawody najbardziej według nich przydatne, bez wątpienia obok lekarza znalazłby się tam strażak. Jest on zdecydowanie jednym z najbardziej docenianych i najrzadziej obrażanych (muszą się naprawdę znaleźć tu takie sytuacje, które w rzeczywistości deklasują danego osobnika, a tacy też się przecież zdarzają). Strażacy zajmują się przede wszystkim naszym bezpieczeństwem. Właśnie dlatego powinni być wyposażani w urządzenia najwyższej jakości. Nie tylko po to, by pracowało się im sprawniej, ale przede wszystkim dlatego, że od tego zależy nasze zdrowie i życie. Strażacy częściej jeżdżą do wypadków niż do pożarów. Zabezpieczają imprezy masowe, bo tam zawsze powinna być obstawa straży pożarnej.

Atrybutem strażaków są węże strażackie. Bez nich nie mogą ugasić żadnego pożaru, nie mogą również wypompować wody. Z tego też powodu są one dla nich najważniejszym narzędziem w pracy.

Węże strażackie są niezwykle ważne

Dzięki wężom strażackim można ugasić każdy, nawet największy pożar. Muszą mieć one jednak odpowiednie długości, żeby strażacy byli w stanie z nimi dotrzeć w każde miejsce. Czasami pełnią one też funkcję do zabawy, kiedy rozpoczyna się lato i różne imprezy z dziećmi w roli głównej – wtedy strażacy rozwijają węże strażackie po to, żeby młodzież mogła taplać się w chłodnej wodzie. Wąż musi być bardzo wytrzymały, żeby przypadkiem się nie przedziurawił. W takiej sytuacji musimy wybrać produkty najwyższej jakości. I to nie jest żart, nie jest to też zabieg marketingowy, w tym przypadku chodzi o ludzkie życie.

Prądownica wodna to podstawa!

Czym jest prądownica wodna? To zakończenie linii wężowej, która określa ciśnienie, z jakim ma przepływać woda. W ten sposób strażak może gasić pożar, bo dzięki temu jest w stanie wymierzyć ciśnienie i w konsekwencji ustalić, z jaką mocą woda przepływa przez końcówkę węża. W każdej remizie musi znajdować się przynajmniej kilka takich „końcówek”. Prądownica strażacka to rzecz, bez której po prostu nie można się obyć, choćby bardzo się próbowało. Właśnie dlatego stanowi to podstawowy element wyposażenia. Samorządy często lubią oszczędzać na różnych rzeczach, ale nigdy nie powinny tego robić wobec remiz strażackich, których dobre bytowanie jest podstawą naszego własnego dobrego bytu.

Co za tym idzie, musimy zawsze wspierać naszych lokalnych strażaków i naciskać na polityków, by nie zapominali o ich trudnej pracy. Bez tej pracy wszyscy skończymy bardzo źle i będziemy musieli sami radzić sobie z problemami współczesnego świata.

ZOSTAW KOMENTARZ