Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Tajemnica pięknego ogrodu jesienią. Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

CIEKAWOSTKI

Tajemnica pięknego ogrodu jesienią. Materiał partnera

09 września 2019 / Tekst

Po czym poznać, że zbliża się jesień? Na dworze robi się smutno, chłodno, niektóre rośliny usychają albo przechodzą w stan uśpienia.

Nie warto się smucić. Kolory jesieni również potrafią być piękne. Na szczególną uwagę zasługują kwiaty kwitnące właśnie z początkiem jesieni. W sprzedaży znajdziemy wiele takich odmian, które można hodować w ogrodach, doniczkach czy na klombach. Kupimy je jako byliny, rośliny jednoroczne, krzewy oraz pnącza.

Zaletą bylin jest to, że rozkwitają aż do zimy, a nieraz dłużej. Nie boją się chłodu, są bardzo odporne na niskie temperatury. Najczęściej uprawianymi jesiennymi roślinami są astry oraz chryzantemy. Innymi pięknymi roślinami jesiennymi są dalie, które kwitną od połowy lata do końca października. Po tym czasie trzeba je odkopać, ochronić i przetrzymywać korzenie w suchym pomieszczeniu, aby ponownie na wiosnę można było je wsadzić w glebę.

Jesienią rozkwitają również dzielżany, które rosną niezwykle wysoko i świetnie komponują się z krzewinami oraz pnączami. Do niedużych roślin jesiennych zaliczamy aksamitki i wrzosy. Kwiatkami, które wyglądają okazale na balkonie są begonie, petunie i pelargonie. Jak widać, jesienna pora roku też potrafi być piękna i różnokolorowa.

Jesienią warto również zaplanować, gdzie w naszym ogrodzie wiosną mają zakwitnąć krokusy, hiacynty, przebiśniegi czy tulipany. Te odmiany kwiatów wysadza się właśnie w okresie jesiennym, żeby zakwitły wczesną wiosną. Już teraz warto wybrać cebule kwiatowe w odmianach, które najbardziej przypadną nam do gustu.

Tulipany są najczęściej hodowanymi kwiatami na całym świecie. Rozkwitają na wiosnę, dlatego jeśli chcemy, żeby właśnie wiosną cieszyły nas swoim widokiem trzeba wsadzić je do ziemi na koniec września. Wyróżniają się bardzo dużą ilością odmian oraz różnorodnością barw i kształtów.

Doskonale wyglądają na ogrodowych rabatach, ale równie pięknie wyglądają włożone do wazonu jako ozdobne kwiaty cięte. Są to rośliny, które nie wymagają szczególnego traktowania. Cebulki tulipanów można posadzić w plastikowych osłonkach, które ochronią cebule przed gryzoniami i ulatwią wyjmowanie cebulek kwiatowych z gleby podczas ich wykopywania. Tulipany lubią ciepłe słońce, w związku z tym powinno się je zasadzić nasłonecznym stanowisku, w żyznej i wilgotnej glebie.

Interesujący jest fakt, że ogrodnicy stale krzyżują ze sobą różne gatunki tulipanów, aby otrzymać coraz to nowe odmiany. Większość tulipanów jest mieszańcami i nazywa się je po prostu tulipanami ogrodowymi.

ZOSTAW KOMENTARZ