Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Przewóz materiałów niebezpiecznych w transporcie drogowym

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Przewóz materiałów niebezpiecznych w transporcie drogowym

27 sierpnia 2018 / Tekst

Odkąd w 1975 roku Polska przyjęła międzynarodową konwencję L' Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route - określaną w skrócie jako ADR - wszystkie osoby uczestniczące w przewożeniu niebezpiecznych substancji powinny mieć ukończone odpowiednie szkolenia.

 

W przypadku szkoleń z ADR nie chodzi wyłącznie o kierowców, którzy są zatrudnieni w firmach zajmujących się transportowaniem niebezpiecznych substancji, ale również o pracowników magazynów, doradców i inne osoby, które mają jakikolwiek związek z realizacją transportu takich substancji. 

Dlaczego warto ukończyć szkolenie z ADR?

Podobnie jak inne przydatne kursy, szkolenia z ADR pozwalają pracownikom podnieść posiadane kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu zwiększa się wartość danej osoby na rynku pracy. Oprócz możliwości docenienia przez aktualnego pracodawcę taka inwestycja we własny rozwój z pewnością opłaci się osobom planującym zmianę pracy. Aktualne oferty szkoleń z tego zakresu są zawsze publikowane na stronie https://star.edu.pl/szkolenia-adr, którą prowadzi firma z wieloletnim doświadczeniem w branży szkoleniowej.

Problemy związane z transportem niebezpiecznych substancji

Międzynarodowa konwencja ADR obejmuje wszystkie rodzaje niebezpiecznych substancji oraz określa warunki w jakich powinien odbywać się ich transport. Tym samym należy ją stosować między innymi w przypadku transportu następujących rodzajów substancji:

- żrących (substancje chemiczne, które podczas kontaktu z czymś innym powodują nieodwracalne uszkodzenia),

- wybuchowych (substancje mogące wydzielać gazy o wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu),

- promieniotwórczych (substancje będące źródłem promieniowania).

Sprawdzone szkolenia dla kierowców

Każdy kierowca odpowiadający za przewóz niebezpiecznych substancji powinien więc jak najszybciej ukończyć szkolenie ADR, co na szczęście nie powinno dla nikogo stanowić problemu. Z informacjami o najbliższych terminach szkoleń organizowanych w kilku polskich miastach można się zapoznać na stronie https://star.edu.pl/szkolenia-adr/kursy-adr-dla-kierowcow, gdzie przy okazji można sprawdzić szczegóły oferty. Osoby dojeżdżające z innych części kraju mogą przy okazji zamówić dla siebie nocleg. Atrakcyjne ceny szkoleń oraz ich wysoki poziom sprawiają, że kierowcy chętnie decydują się na kursy z tej oferty, szczególnie że oprócz kursów podstawowych mogą się tu również zapisać na kursy specjalistyczne (niezbędne dla kierowców, którzy kierują cysternami). Warunkiem przystąpienia do takiego szkolenia jest posiadanie prawa jazdy o odpowiedniej kategorii oraz spełnienie wymagań określanych przez dwie ustawy: Ustawę o ruchu drogowym i Ustawę o transporcie drogowym.

Okresowe przedłużanie uprawnień

Samo wyrobienie takich uprawnień to jednak nie wszystko, bo zgodnie z prawem należy je co kilka lat odnawiać. Na szczęście przedłużenie uprawnień zajmuje o wiele mniej czasu, a dodatkowo każdorazowo zostają przedłużone aż na pięć lat.

Kursy dla doradców odpowiedzialnych za bezpieczeństwo transportu

Chociaż mogłoby się wydawać, że doradcy odpowiedzialni w firmach przewozowych za zapewnienia bezpieczeństwa nie mają bezpośredniego kontaktu z materiałami niebezpiecznymi, to tacy pracownicy również muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Inne są natomiast wymagania stawiane osobom chcącym przystąpić do kursu, gdyż nie mogą być one karane za umyślne spowodowanie przestępstwa, posiadać ukończony 21 rok życia oraz mieć wyższe wykształcenie.

Jednocześnie ukończenie wspomnianego kursu dla doradców ADR daje gwarancje zatrudnienia praktycznie w każdej firmie, która ma jakikolwiek związek z substancjami niebezpiecznymi. Nie ma tutaj znaczenia czy chodzi o ich bezpośredni transport czy też późniejszy załadunek lub rozładunek. Jest to więc idealny wybór dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i chcą podnieść kwalifikacje w sposób, który szybko zacznie procentować. Wszystkie informacje na temat takich kursów zostały zebrane na stronie https://star.edu.pl/szkolenia-adr/kurs-doradcy-adr-dgsa, więc warto zacząć od zapoznania się z dostępnymi tam informacjami.

Pozostałe szkolenia zgodne z konwencją ADR

Ponieważ konwencja dotyczy wszystkich pracowników, osoby zatrudnione na pozostałych stanowiskach również powinny ukończyć tego typu szkolenia. W przypadku pracowników zajmujących się napełnianiem i opróżnianiem zbiorników substancjami niebezpiecznymi jest to szkolenie na nalewaki NO TDT. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do szkoleń dla kierowców, tutaj zaświadczenie otrzymuje się bezterminowo. Odpada zatem konieczność jego odnawiania po upływie kilku lat. Informacje o rzetelnych szkoleniach dostępnych w atrakcyjnej cenie można uzyskać na stronie https://star.edu.pl/szkolenia-adr/szkolenie-na-nalewaki-no-tdt, gdzie przy okazji można zapytać o najbliższy termin takich kursów.

Podobnie wygląda sytuacja w kwestii szkoleń stanowiskowych, które obejmują między innymi magazynierów. Szczegółowe informacje na temat takich szkoleń z ADR zebrano na stronie https://star.edu.pl/szkolenia-adr/szkolenie-stanowiskowe-adr. Wyjątkowo niska cena kursów powinna zainteresować wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają osoby mające kontakt ze wspomnianymi substancjami. 

ZOSTAW KOMENTARZ