Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Pluskwy w domu – jak się ich pozbyć? Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Pluskwy w domu – jak się ich pozbyć? Materiał partnera

04 października 2019 / Tekst

Insekty takie jak pluskwy często występują w miejscach brudnych i wilgotnych, jednak nie jest to regułą. Nie zawsze wiadomo, skąd wzięły się w domu, ale jedno jest pewne – jak przyjdzie co do czego, trudno jest się ich pozbyć. Bezpośrednim dowodem na obecność pluskiew w mieszkaniu są charakterystyczne ślady po ugryzieniu na ciałach domowników. Pogryzły Cię pluskwy? Nie czekaj i zacznij działać, im szybciej pozbędziesz się nieproszonych gości, tym lepiej. Dowiedz się, jak przeprowadzić odpluskwianie, by pozbyć się pluskiew raz na zawsze.

Pluskwa (domowa lub łóżkowa) to pasożyt, który żywi się krwią człowieka. Jeśli masz pewność co do tego, że insekty pojawiły się w Twoim domu, musisz jak najszybciej podjąć działania mające na celu zwalczenie szkodników. Bądź świadom, że usuwanie pluskiew nie jest łatwe. Zdarza się, że domowe sposoby na pluskwy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i konieczna jest pomoc specjalisty od odpluskwiania (profesjonalne środki do dezynsekcji znajdziesz tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynsekcja-zwalczanie-owadow/). Problem sam się nie rozwiąże, a zlekceważenie go może Cię dużo kosztować.

Pluskwa – jak wygląda?

Czasem trudno jest na pierwszy rzut oka stwierdzić, z jakim typem robaka mamy do czynienia, jednak pluskwa jest na tyle charakterystyczna, że nie sposób pomylić ją z innym insektem. Dorosła pluskwa wyglądem przypomina pestkę jabłka – jest owalnym, bezskrzydłowym owadem, o długości 5-7 mm. Barwa pluskwy zależy od tego, kiedy ostatnio żerowała. Pluskwy, które nie odżywiały się przez jakiś czas, są koloru blado żółto-brązowego, jednak po pobraniu krwi przybierają czerwono-brązową barwę. Samica pluskwy składa od 2 do 3 jaj dziennie. Biorąc pod uwagę, że czas egzystencji pluskwy to kilka miesięcy, w trakcie trwania swojego żywotu każda samica składa około 400-500 jaj. Na miejsca składania jaj insekty wybierają szpary, w obrębie ciemnych miejsc, tam też należy szukać ich gniazd.

Skąd się biorą pluskwy?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że pluskwy biorą się z brudu, jednak nic bardziej mylnego. Robaki mogą pojawić się nawet tam, gdzie jest czysto i schludnie. Najczęściej pluskwy przynosimy do domu sami, nie będąc tego świadom. Gdzie zatem można spotkać pluskwy? W hostelach, akademikach, schroniskach, szpitalach, biurach i hotelach (nawet tych 5-gwiazdkowych!). Co ciekawe, na pluskwy można także natrafić w tramwajach, autobusach, pociągach i innych środkach transportu zbiorowego. Wystarczy, że jeden robak wejdzie do torby lub plecaka i wróci razem z Tobą do domu, a na jego rozmnożenie nie trzeba będzie długo czekać. Gdy pluskwy znajdą się w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami, a nawet pomiędzy mieszkaniami w bloku. Niewykluczone więc, że nieproszeni goście przyszli do Ciebie wprost od sąsiada.

Pluskwy w domu – co świadczy o ich obecności?

W domu, gdzie zalęgły się pluskwy, spotkać można żywe lub martwe robaki, jak również wylęgnięte i niewylęgnięte jaja. Na pościeli, wzdłuż szwów materacy i wszędzie tam, gdzie ukrywają się pluskwy, da się zaobserwować plamy ze strawionej i wydalonej przez nie krwi. Do tego w powietrzu unosi się słodki, wręcz mdły zapach, do złudzenia przypominający zapach kolendry lub migdałów. Sygnałem świadczącym o obecności pluskiew w bliskim otoczeniu są też wspomniane już wcześniej ukąszenia na skórze.

Jak zwalczyć pluskwy?

Nie wstydź się opinii otoczenia na temat porządku w Twoim domu i nie bój się szukać pomocy na zewnątrz – do pozbycia się z domu pluskiew potrzebne będą środki ciężkiego kalibru takie jak preparaty do oprysku, aerozole i inne profesjonalne środki owadobójcze (znajdziesz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynsekcja-zwalczanie-owadow/owady-biegajace/). By mieć pewność co do skuteczności przeprowadzanych zabiegów najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się dezynsekcją. Są oni w posiadaniu nie tylko środków, ale też wiedzy, dzięki czemu skutecznie zwalczają szkodniki, nie narażając na ryzyko utraty zdrowia przebywających w danym miejscu ludzi i zwierząt.

Nie zapomnij posprzątać

Podczas wizyty specjalistów ds. zwalczania pluskiew dowiesz się, jak poważny jest Twój problem i jakie kroki należy podjąć, żeby się go pozbyć. Czasem wystarczy oprysk specjalistycznym środkiem (np. https://tedan.pl/aspermet-200ec.html), innym razem niezbędna będzie dodatkowa pomoc w postaci pułapek na pluskwy. Może się zdarzyć, że niektóre przedmioty codziennego użytku trzeba będzie wyrzucić, a inne poddać czyszczeniu.

By zwalczyć pluskwy znajdujące się w kocach czy pościeli, należy wyprać zapluskwione materiały w gorącej wodzie (min. 60 st. C), a następnie wysuszyć gorącym powietrzem w suszarce – pozwoli to zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew. Przedmioty, których nie da się wyprać, powinno się spakować w worek i wstawić do zamrażarki (-20 st. C), na co najmniej 10 godzin. Najlepiej pomieszczenie, a nawet cały dom lub mieszkanie, było puste aż do momentu, gdy zostanie całkowity brak pluskiew podczas kontroli. Bądź świadom, że czas oczekiwania na efekt działań może wynieść nawet miesiąc.

ZOSTAW KOMENTARZ