Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»PIT-36L podstawowy, terminy i podatnicy. Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

PIT-36L podstawowy, terminy i podatnicy. Materiał partnera

07 lutego 2019 / Tekst

PIT-36L jak każdy formularz podatkowy, skierowany jest do określonej grupy podatników. Sama nazwa wskazuje literę „L”, która jest skrótem dla tak zwanego podatku liniowego. Po angielsku Flat Tax, czyli „płaski podatek”, wskazuje na jego specyficzne działanie. Podatek ten nie wzrasta, czy nie wskakuje na inny poziom, bez względu na to ile przychodu (dochodu) osiąga podatnik. Podatek liniowy określa stałą wartość, niezależną od podstawy opodatkowania i jest oparty o jedną stawkę - obecnie 19%. Jak więc prawidłowo skorzystać z deklaracji dla podatku liniowego i czym ona się charakteryzuje?

PIT-36L podstawowe dane formularza i sposób złożenia

Obecnie aktualnym drukiem księgowym jest formularz PIT-36L/PIT-36LS, gdzie na jednym dokumencie zawarto tak na prawdę dwa formularze. Na początku pracy nad zeznaniem podatnik powinien skreślić niepotrzebną nazwę formularza, gdzie PIT-36L składa podatnik będący osobą fizyczną, a PIT-36LS składa podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku (nowy podmiot podatkowy zgodnie z nowelizacją umożliwiającą dziedziczenie przedsiębiorstw, również tych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych).

Zeznanie PIT-36L można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym (osobiście lub za pomocą pitomatów dostępnych w niektórych urzędach) lub wysłać go w formie listu poleconego Poczty Polskiej. Dodatkowo, obecnie możliwe jest również złożenie PIT-36L w formie dokumentu elektronicznego, czyli tak zwanej e-deklaracji, za pomocą sieci internet.

Podmioty uprawnione do złożenia PIT-36L

Formularz skierowany jest do podatników prowadzących w danym roku podatkowym (okresie zeznania) pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, dla których zasadą opodatkowania był podatek liniowy (zasady określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby mieć możliwość wyboru tej formy rozliczenia należy spełnić kilka kryteriów, w tym pozostawać w danym okresie czynnym podatnikiem podatku liniowego, co w większości przypadków 2018 roku oznacza, że podatnicy powinni w oznaczonych ustawowo terminach złożyć do organów podatkowych odpowiednie oświadczenie o wyborze tej właśnie specjalnej formy opodatkowania.

PIT-36L jest z zasady deklaracją indywidualną dla podatników liniowych, co w praktyce oznacza, że nie można go rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Terminy i dodatkowe informacje

PIT-36L za 2018 rok składa się do 30 kwietnia 2019 roku. W przypadku jeżeli dana osoba planuje wyjazd z terytorium polski, nie mając na nim miejsca zamieszkania (podlegając ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), a jest zobligowana do złożenia zeznania, to powinna to zrobić przed opuszczeniem kraju. Dodatkowo warto pamiętać, że PIT-36 L przewiduje możliwość złożenia go wraz z załącznikami - są to między innymi PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS PIT/MIT, dlatego poza przygotowaniem formularza podatnik powinien zawsze pamiętać o zweryfikowaniu, czy nie ma konieczności dołączenia i złożenia odpowiednich dodatkowych załączników.

ZOSTAW KOMENTARZ