Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Nauka to nie tylko książki. Pamiętaj o różnorodności. Materiał partnera

środa, 30 września 2020 08:45 / Autor: Radio eM
Radio eM

Człowiek uczy się przez całe swoje życie. Nasza przygoda z edukacją ma początek już w najmłodszych latach, po kilkunastu latach idziemy na nasze wymarzone studia, a następnie rozpoczynamy pracę. Jednak to wcale nie jest koniec naszego samodoskonalenia.

Bycie osobą dorosłą również wymaga dostosowywania się do zmiennych technologii czy odmiennych warunków w życiu. Posiadamy wtedy niezbędne podstawy wyniesione z młodzieńczych lat naszej nauki. Pytaniem jest “jak nakłonić dzieci do nauki?”. Przede wszystkim przekazywana wiedza musi być bardzo atrakcyjna - może wobec warto skorzysta z platformy edukacyjnej tj. dlaucznia.pl. Życie to nieustanna nauka.

Cel i motywacja kluczem do sukcesu

Nie ma ludzi, którzy są geniuszami w każdej z możliwych dziedzin. Były przedmioty, w których byliśmy zakochani i chcielibyśmy wiedzieć o nich wszystko oraz te, które musieliśmy po prostu zdać, ponieważ było to niezbędne. W przypadku nauki naszych dzieci, najważniejsze jest rozbudzenie w nich ciekawości i chęci poszerzania wiedzy w danym przedmiocie. Nauka jest dużo przyjemniejsza, kiedy nie jest karą, a czymś co nas interesuje. Nie jest istotne, w którą stronę będą kształtowały się nasze zainteresowaniaczy będą to tematy ściśle, czy bardziej humanistyczne lub nasze zdolności manualne. Kiedy zaobserwujemy, że nasze dziecko nie przykłada wagi do części zajęć, powinniśmy spróbować je zmotywować i uświadomic, że dany przedmioty jest czescią naszego przyszlego sukcesu i kluczem do spełnienia naszych marzeń. Inną opcją jest system nagradzający dziecko za jego drobne sukcesy, co zacznie stymulować  je do osiągania coraz lepszych wyników w nauce.

 Baw się i ucz się

Ustaliliśmy już, że pozyskiwanie wiedzy może być przyjemne, ale w jaki sposób? Nie samą nauką człowiek żyje! Coraz częściej praca z podręcznikami w przypadku dzieci jest ograniczana do niezbędnego minimum. Monotonne obcowanie z książką nie jest najefektywniejszą metodą przekazywania wiedzy w tym wieku. Poznawanie świata przez gry i zabawy jest dużo bardziej atrakcyjne i przystępne. Pomogą rozwinąć logiczne myślenie.   Innym ciekawym pomysłem może okazać się oglądanie wszelakich filmów edukacyjnych. Będzie z pewnością ciekawą odskocznią od standardowych lekcji oraz pozwoli lepiej streścić omawiany materiał. Praca w grupach jest niezwykle przydatna w przyszłości. Pozwala zaangażować całą klasę w do współpracy oraz poznania tajników działania zasady pracy w kolaboracji. Szkoła to nie sama nauka, ale zdobywanie wiedzy i niezbędnych umiejętności na różne ciekawe sposoby.oraz możliwość realizacji naszych pasji od najmłodszych lat.

Nauka na własnej skórze

Nauka niektórych przedmiotów tylko za pomocą podręczników i słów nauczyciela nie ma zwyczajnie sensu.  Czym byłaby fizyka lub chemia bez wszelakich doświadczeń oraz praktyki? Wiedza, którą posiadamy, lecz nie potrafimy wykorzystać w życiu jest bezużyteczna. tyczy się to zarówno przedmiotów praktycznych/ zawodowych jak i wszystkich pozostałych. O wiele łatwiej jest nam przyswoić informacje kiedy możemy je zobaczyć, dotknąć i pojąć. Świetnym zabiegiem przybliżającym nas do zrozumienia danego tematu przez podanie przykładu funkcjonującego w naszym życiu. Uaktywniają się wtedy dodatkowe receptory, które pozwalają nam lepiej przyswoić wiedzę. Wycieczka szkolna może być idealną okazją aby pod pretekstem wyjścia do Zoo skonfrontować naszą wiedzę z realiami.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO