Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Szkolą się na symulatorach

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Szkolą się na symulatorach

Kielce / 15 maja 2019 / Tekst

Jedną z największych atrakcji na tegorocznych Targach AUTOSTRADA-POLSKA są symulatory maszyn budowlanych. Służą one nie tylko zabawie, ale przede wszystkim stanowią cenne narzędzie w kształceniu przyszłych operatorów.

Sprzęt zobaczymy na wystawie Ośrodka Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. – Zajmujemy się rozwojem techniki w budownictwie i szkoleniami kadr dla branży budowlanej. Nie ma innej drogi do zdobycia odpowiednich uprawnień, niż przez nasz Instytut. Nasza szkoła wykorzystuje również symulację. Na stoisku mamy dwa symulatory koparek firmy Volvo. Na nich przygotowujemy operatorów do pracy na maszynach rzeczywistych. Takie ćwiczenia stanowią pierwszy etap zapoznawania się z maszynami w warunkach przyjaznych i bezpiecznych, zanim uczeń wyjedzie  w teren – tłumaczy Radiu eM Kielce Stanisław Araszkiewicz, kierownik ośrodka.

Czy jednak wirtualna rzeczywistość jest w stanie wyszkolić operatora w wystarczającym stopniu? – Wyszkolenie kursantów jest często trudne, bo zazwyczaj są to osoby, które w jakiś sposób się zagubiły i nie skończyły szkoły. Mając technikę symulacji możemy go dokładnie przygotować, stwarzając każde warunki placu budowy i nauczyć go w tych warunkach pracować. W realnej rzeczywistości nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Tutaj kursant może popełniać dowolne błędy bez żadnych konsekwencji – mówi o zaletach symulatorów Stanisław Araszkiewicz.

ZOSTAW KOMENTARZ