Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Leki trudno dostępne – jak je znaleźć? ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


INFORMACJE KIELCE

Leki trudno dostępne – jak je znaleźć? ARTYKUŁ SPONSOROWANY

26 lipca 2018 / Tekst

Przynajmniej raz na dwa miesiące Ministerstwo Zdrowia jest zobowiązane opublikować wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Bardzo na listę trafiają leki, które dla wielu pacjentów są niezbędne do życia. Niestety zakup tych preparatów nie należy do prostych. Czasem tylko niewielka liczba aptek posiada takie preparaty na stanie. W jaki sposób można sobie poradzić z zakupem leków trudno dostępnych?

Które leki są trudno dostępne?

Na listach leków zagrożonych brakiem dostępności znajdują się te preparaty, których braki odnotowano w przynajmniej 5% aptek w danym województwie. Aktualne informacje o brakach trafiają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który przekazuje je do resortu zdrowia.

Ostatnie statystyki jasno pokazują, że trudności z zakupem niektórych leków dotykają sporą część pacjentów. Ponad 50% Polaków dokonuje zakupów w aptekach kilka razy w miesiącu. Jednak nawet w połowie przypadków nie udaje się kupić szukanego leku. Problem z dostępnością dotyczy zwłaszcza leków przeciwzakrzepowych, preparatów wziewnych stosowanych w schorzeniach dróg oddechowych czy stosowanych przez cukrzyków insulin. Niektóre preparaty, jak AtecortinAtroventBerodual czy Clexane figurują na wykazie już od wielu miesięcy.

Szukanie leków trudno dostępnych

Do tej pory szukanie leków trudno dostępny mogło nastręczać sporo trudności. Bieganie od apteki do apteki, wykonywanie telefonów i długie oczekiwanie mogło budzić frustrację. Dzisiaj jest to znacznie prostsze dzięki szybkim i intuicyjnym wyszukiwarkom internetowym. Jednym z bardziej popularnych serwisów tego typu jest KtoMaLek.pl. Aby znaleźć lek, użytkownik musi podać swoją lokalizację oraz nazwę szukanego leku, a wyszukiwarka pokaże listę aptek, w których dany preparat jest obecnie dostępny.

Oprócz sprawdzania dostępności leków, strona umożliwia również dokonanie ich rezerwacji. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wybrany produkt będzie czekał na niego w aptece. W tym celu użytkownik musi podać swoje dane kontaktowe, aby apteka mogła potwierdzić rezerwację oraz poinformować o tym, jak długo lek będzie oczekiwał na odbiór. W serwisie KtoMaLek.pl znajdziemy także ulotki leków, listy leków refundowanych oraz darmowych leków dla seniora, a także ulotki różnych preparatów.

Dlaczego w aptekach brakuje niektórych leków?

Ograniczona dostępność niektórych leków zwykle wynika z braku tych preparatów u ich producentów. Przeważnie ma to związek ze skomplikowanym i długim procesem produkcji, a także z ograniczonym dostępem surowców potrzebnych do produkcji leku. Zdarzają się także przypadki, że na produkcje danych leków narzucone są limity.

Problemy na linii produkcyjnej to tylko jeden z kilku aspektów braku dostępności leków w aptekach. Ogromnym problemem jest nielegalne wywożenie leków poza granicę kraju. W proceder ten często zamieszane są hurtownie farmaceutyczne i apteki, a także przychodnie i sami lekarze. Ministerstwo Zdrowia usiłuje walczyć z tym problemem poprzez kolejne nowelizacje Prawa Farmaceutycznego. Mimo to przypadki nielegalnego wywozu leków nadal się zdarzają, co odbija się przede wszystkim na pacjentach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna