Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Karnisze okienne – o czym warto pamiętać przed zakupem? Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Karnisze okienne – o czym warto pamiętać przed zakupem? Materiał partnera

14 stycznia 2020 / Tekst

Chociaż na polski rynek szturmem wdarły się rolety, żaluzje, plisy i inne nowoczesne systemy zaciemnień, to chęć zawieszenia klasycznych zasłon i firan wciąż jest ochoczo deklarowana przez wielu posiadaczy mieszkań i domów. Służące do tego karnisze cieszą się ogromną popularnością, a producenci tych akcesoriów stale zaskakują nowymi formami i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi.

Dla kogo karnisze okienne?

Możliwość zastosowania karnisza istnieje wszędzie tam, gdzie znajdują się otwory okienne. Jednym z niewielu ograniczeń jest ewentualny brak pozwolenia na wiercenie w ścianach — przykładowo wynikający z postanowień umowy pomiędzy właścicielem mieszkania, a wynajmującym – jednakże są to bardzo rzadkie przypadki. Karnisze nie bedą też pasowały do większości pomieszczeń zaaranżowanych w stylu loftowym, gdzie preferowane jest całkowite odsłonięcie okien i ich okolic. Poza tymi przypadkami nie ma dla karniszy większych przeciwwskazań. Można je powiesić zarówno w sypialni, salonie, jak i w kuchni, a wszystko ostatecznie zależy od indywidualnych potrzeb dekoracyjnych mieszkańców.

Bardzo szeroki wybór

Stojąc przed koniecznością dokonania wyboru karnisza, nie można narzekać na jedną kwestię, czyli ilość dostępnych opcji. Oferowanych konfiguracji jest tak wiele, że warto dobrą chwilę pochylić się nad tematem, aby wybrać właściwy model. Swego rodzaju podróż po świecie karniszy można rozpocząć od przejrzenia tych zaprojektowanych w stylu klasycznym i jednocześnie dość skromnym. Ogrom tego typu akcesoriów można dostrzec, przechodząc bezpośrednio na strony producenta karniszy, np. firmy karnix.pl, gdzie wspomniane wcześniej karnisze tradycyjne mieszają się z nowoczesnymi oraz bardzo zdobnymi, wykonanymi w zgodzie z estetyką rzymską i rustykalną.

Najczęstsze rozwiązania techniczne

W karniszach tradycyjnych zaczepy służące do przytrzymywania tkaniny są przymocowane do specjalnych obręczy, przesuwających się po zewnętrznej części drążka, będącego głównym komponentem całego zestawu. Nowsze konstrukcje mają nieco inną budowę mechaniczną, gdzie posuw zaczepów następuje wewnątrz odpowiednio wyprofilowanej szyny. To drugie rozwiązanie ma pewien dodatkowy i bardzo istotny atut – zasłony lub firany mogą być tam umieszczone na pełnej długości karnisza, a co za tym idzie, nie są ograniczane poprzez systemy mocowań ściennych, będących w klasycznym przypadku barierą.

Karnisze kwadratowe, czy okrągłe?

Zazwyczaj drążek karnisza kojarzy się z długim owalem, wykonanym z drewna bądź metalu. Tymczasem nowoczesna wizja karniszy coraz częściej bazuje na formach kwadratowych, będących esencją nowoczesności i minimalizmu. Takie zestawy są najczęściej wykonane bez udziału finezyjnych ozdób, czyli skromnie i prosto.

Pozostaje zatem najważniejsze pytanie o karnisze — czym kierować się podczas zakupu? Głównym wyznacznikiem powinny pozostawać nie cena i sam materiał, a wygląd, który bezwzględnie musi zostać dopasowany do charakteru pomieszczenia, jego kolorystyki i mebli, jakie mają się w nim znaleźć. Warto również pomyśleć o drobnych i bardzo potrzebnych rozwiązaniach technicznych, – mogą one okazać się kluczową kwestią podczas codziennego użytkowania karnisza.

ZOSTAW KOMENTARZ