Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Gdzie wykorzystamy technologię RFID? Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

CIEKAWOSTKI

Gdzie wykorzystamy technologię RFID? Materiał partnera

19 sierpnia 2019 / Tekst

Technologia RFID towarzyszy najróżniejszym branżom od wielu lat. Ze względu na specyfikę tego rozwiązania, można je wykorzystywać w skomplikowanych procesach przemysłowych, gdzie zastosowanie standardowych systemów identyfikacji jest praktycznie niemożliwe. Przedsiębiorcy decydujący się na wprowadzenie RFID w swoich firmach mogą liczyć na obniżenie kosztów przeprowadzenia nawet najbardziej złożonych procesów.

RFID wykorzystuje fale radiowe, które w zetknięciu z odpowiednim znacznikiem (tagiem RFID) pobudzają ten znacznik, a ten w odpowiedzi wysyła informację zwrotną do źródła sygnału (czytnika RFID). Piękno tego rozwiązania polega na tym, iż można oznaczyć dowolną liczbę produktów w danym obszarze, a czytnik nie będzie miał najmniejszego problemu z rozpoznaniem nawet kilkuset sztuk w tym samym momencie. Ze względu na swoją dokładność i szybkość, wykorzystanie RFID polecane jest w skomplikowanych procesach i konkretnych branżach.

Gdzie najczęściej spotykamy RFID?

W szeroko pojętej logistyce i magazynowaniu możemy wykorzystywać tagi RFID do oznaczania poszczególnych produktów, całych palet lub samochodów przywożących towar do magazynu. Fale radiowe pozwalają na niezwykle dokładną identyfikację i kontrolę przepływu wszystkich produktów, a także na precyzyjne określenie czasu potrzebnego na załadunek i rozładunek.

RFID znajduje również zastosowanie w identyfikacji poszczególnych osób. Takie rozwiązanie obserwujemy w wielu firmach, a najczęściej jest ono związane z określeniem, które miejsca w budynku powinny być dostępne konkretnym osobom. Pracownicy są wyposażeni w specjalne karty umożliwiające przejście przez bramki.

W niektórych sklepach rezygnuje się z konwencjonalnych czytników kodów kreskowych na rzecz rozwiązań RFID. Czytnik kodów RFID zainstalowany w ladzie sklepowej wyłapuje sygnał wysyłany przez tag, a następnie klient może bez problemu opuścić obiekt z nabytym produktem.

W branży automotive również możemy spotkać się z etykietami RFID. Bardzo często elementy samochodowe muszą być dodatkowo polakierowane, co automatycznie eliminuje możliwość wykorzystania konwencjonalnych etykiet z kodami kreskowymi. Tagi RFID nie podlegają zgubnym wpływom takich czynników i bez najmniejszych przeszkód dalej przesyłają informacje do czytnika.

Jak wykorzystać technologię RFID w logistyce magazynowej?

Jednym z obszarów biznesowych, gdzie możliwe jest wykorzystanie technologii RFID jest szeroko pojęty obszar logistyki i magazynowania. Możliwe, choć ekonomicznie nieracjonalne jest wykorzystanie tagów lub etykiet samoprzylepnych z transponderem RFID (które można zakodować przy użyciu specjalistycznych drukarek etykiet) do znakowania pojedynczych produktów. Sensowniejsze jednak wydaje się być wykorzystanie RFID do wspomagania pracy systemu WMS na przykład poprzez znakowanie wózków, czy pojemników wykorzystywanych w procesie kompletacji. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia proces zarządzania magazynem.

ZOSTAW KOMENTARZ