Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Gdzie najtaniej? Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Artykuł sponsorowany

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

bobik 750x200

CIEKAWOSTKI

Gdzie najtaniej? Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Artykuł sponsorowany

14 listopada 2018 / Tekst

Ceny obowiązkowych polis OC to temat wzbudzający sporo emocji i kontrowersji. Nic w tym dziwnego, gdyż wzrost kosztów ubezpieczenia mocno uderzył po kieszeniach wielu kierowców. Jak przedstawia się sytuacja na rynku w tym obszarze i gdzie kupić najtańsze OC?

 

Cena OC jest podyktowana licznymi przesłankami. Przy ustalaniu wysokości składki towarzystwa ubezpieczeniowe mają na względzie m.in. markę i model pojazdu, pojemność silnika, przebieg, wiek kierowcy, datę wydania prawa jazdy, miejsce rejestracji pojazdu, posiadane przez właściciela zniżki itp.

Nie da się określić ani najniższej, ani najwyżej stawki, która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich kierowców. Oferta atrakcyjna w oczach jednego kierowcy dla drugiego okaże się nie o przyjęcia. Niemniej faktem jest, iż rozbieżności w cenach polis są bardzo duże. Należy przy tym pamiętać, iż zakup najdroższej opcji mija się z celem – w przypadku OC zakres ochrony ubezpieczeniowej jest zawsze taki sam. Pamiętaj o tym, dokonując wyboru ubezpieczenia oc w ubezpieczamy-auto.pl.

OC w Polsce – ile płacimy?

W pierwszym kwartale 2018 r. płaciliśmy za OC mniej niż w ostatnim kwartale 2017 r. Średnia cena ubezpieczenia ukształtowała się na poziomie 738 zł. Największych obniżek – ponad 8 proc. – doczekali się kierowcy z  Poznania i Szczecina, tylko nieznacznie ceny spadły w Kielcach (713 zł) i Lublinie (774 zł). Najbardziej przyjaznym cenowo miastem okazał się nie po raz pierwszy Rzeszów, gdzie średnia cena polisy wyniosła 656 zł. Niewiele niższa stawka – 695 zł – obowiązywała w Opolu.

Dla porównania w najdroższym Wrocławiu właściciele pojazdów mechanicznych musieli wyłożyć na opłacenie polisy przeciętnie 1020 zł. Drugą pozycję na liście najdroższych miast zajął Gdańsk (977 zł), a trzecie Warszawa (924 zł). Wynika z tego, iż różnica pomiędzy najtańszą a najkosztowniejszą polisą OC w Polsce wyniosła w trzech pierwszych miesiącach 2018 r. aż 55,5 proc.

Towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się dość prostą zasadą: im większe miasto, tym większe także i natężenie ruchu pociągające za sobą wyższe ryzyko skutkujących w szkody zdarzeń losowych.

Doświadczenie na wagę złota

Kierowcy od 55. roku życia to najbardziej uprzywilejowana grupa, która może liczyć na najtańsze OC. Wynika to z tego, iż osoby te mają największe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, a jeśli jeżdżą bezszkodowo, otrzymują 60 proc. zniżki w OC. W pierwszym kwartale 2018 r. płacili za polisę przeciętnie 626 zł. To ponad 3 razy mniej aniżeli kierowcy pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, którzy na opłacenie polisy OC musieli przeznaczyć średnio 1936 zł.

Jak płacić niższe OC?

Zastanawiasz się, jak obniżyć cenę OC? Jest na to kilka prostych sposobów:

bezszkodowa jazda – jeśli nie powodujesz kolizji i wypadków, płacisz mniej,

samochód z mniejszą pojemnością silnika – pomimo tego, iż pojemność silnika nie zawsze przekłada się na jego moc, dla firm ubezpieczeniowych to jedna z głównych przesłanek decydujących o cenie ubezpieczenia,

rejestracja pojazdu w mniejszej miejscowości – skorzystaj z tego, o ile masz taką możliwość,

wyższy udział własny w AC – pamiętaj, iż kupując AC bez udziału własnego, nie ponosisz odpowiedzialności finansowej za szkodę powstałą w pojeździe,

przemyślany zakup polisy – odkładając zakup ubezpieczenia na ostatnią chwilę, działasz pod presją, co zwykle skutkuje wyborem pierwszej lepszej oferty (niekoniecznie atrakcyjnej pod względem cenowym),

porównanie ofert – o tym mowa w dalszej części artykułu.

Porównuj oferty i nie przepłacaj!

Przymierzając się do zakupu polisy, obowiązkowo sprawdź oc samochodu na ubezpieczamy-auto.pl. Nie ma sensu przywiązywanie się do jednego ubezpieczyciela, ponieważ może się okazać, że inna firma zaproponuje ci lepszą cenę. Jeżeli kupiłeś pierwszy w życiu samochód i dopiero zaczynasz budować swoją historię ubezpieczeniową, również powinieneś sprawdzić ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Kalkulacja wysokości składki ubezpieczeniowej bazuje na wymienionych wcześniej informacjach o pojeździe i kierowcy. Korzystając z porównywarki OC, wpisz do niej wszystkie te dane – na ich podstawie zostaną zaproponowane ci rozmaite oferty, spośród których wybierzesz tą, którą uznasz za najkorzystniejszą. Nie zapominaj o tym, że wyższa cena nie gwarantuje lepszej ochrony ubezpieczeniowej.

Porównywanie ofert ma wiele plusów – największą zaletą jest to, że nie przepłacasz za ubezpieczenie. Poza tym bazy porównywarek są na bieżąco aktualizowane, w związku z czym masz dostęp do najlepszych na rynku ofert.

Drogo nie znaczy dobrze

Rok 2018 nie przyniósł tak szalonego wzrostu cen polis OC, jak miało to miejsce w poprzednich dwóch latach. Niemniej koszty utrzymania pojazdów mocno poszły w górę, dlatego warto szukać sposobów na ich zredukowanie. Niższe OC jest jednym z nich, a dzięki zestawieniu co najmniej paru ofert różnych ubezpieczycieli można naprawdę sporo zaoszczędzić. W przypadku OC drożej wcale nie znaczy lepiej. Kluczową sprawą jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia – w przeciwnym razie grożą kary.

ZOSTAW KOMENTARZ