Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Epidemiczne nowinki w kościołach - ciekawostki z SacroExpo

poniedziałek, 28 września 2020 13:44 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Ofiaromat na kartę płatniczą, automatyczny dozownik na wodę święconą, czy e-learningowa aplikacja dla kandydatów do bierzmowania - takie nowości zaprezentowali wystawcy XXI edycji SacroExpo. Inspiracją do powstania tych akcesoriów była epidemia i związane z nią obostrzenia w kościele.

- Nasze urządzenie wychodzi naprzeciw aktualnej sytuacji epidemicznej. Coraz więcej osób rezygnuje z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych, stąd pomysł na urządzenie, które umożliwi wiernym, pielgrzymom i turystom składanie ofiar w bezpieczny dla wszystkich sposób - mówi Mateusz Mizołek z firmy m13Sanctum, twórcy ofiaromatu na karty płatnicze.

Wiele diecezji zrezygnowało z używania kropielnic w tradycyjnej formie misy z wodą ze względu na to, że koronawirus rozchodzi się w kropelkach wody. Zamiast nich firma Rduch Bells&Clocks proponuje automatyczną kropielnicę, bezdotykowo dozującą wodę święconą na rękę.

- Do opracowania takich kropielnic zmusiła nas sytuacja związana z pandemią. Woda święcona zniknęła z kościołów, a takie urządzenie pomoże ją w sposób bezpieczny przywrócić. Kropielnica może być zasilana z sieci lub na akumulator. - mówi Piotr Klyszcz z firmy Rduch Bells&Clocks

Okres lockdownu to zawieszenie spotkań towarzyskich i wspólnot kościelnych. Naprzeciw temu wyjść ma aplikacja opracowana przez Wydawnictwo Świętego Stanisława.

- Młodzież na co dzień korzysta z różnych nowoczesnych technologii, smartfony to ich codzienność. Chcieliśmy zaproponować im coś takiego, żeby przygotowanie do bierzmowania nie było nudnym przymusem. Aplikacja jest przeznaczona zarówno dla prowadzących, jak i kandydatów. Dostają oni powiadomienia z różnymi filmami i zadaniami do wykonania. Gdyby były trudności z prowadzeniem spotkań, ta aplikacja na pewno pomoże - tłumaczy Zofia Kosowska z Wydawnictwa św. Stanisława.

Doroczne targi SacroExpo to, oprócz pokazu szat i naczyń liturgicznych, także okazja, by zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, stosowanymi w kościołach.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO