Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Dłużnik alimentacyjny, czyli co możesz zrobić, gdy nie otrzymujesz terminowo alimentów na dziecko? Materiał partnera

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Dłużnik alimentacyjny, czyli co możesz zrobić, gdy nie otrzymujesz terminowo alimentów na dziecko? Materiał partnera

12 lutego 2019 / Tekst

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że alimentów o wartości 11,4 mld zł nie zapłaciło już ponad 300 tys. ojców. Stanowią oni zdecydowaną większość dłużników alimentacyjnych. Jedynie 5 proc. z nich to matki. Rekordzista widnieje w rejestrze dłużników od 10 lat i winien jest wobec swoich dzieci ponad 600 tys. zł.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ojców-dłużników alimentacyjnych wzrosła o blisko 8 tys. osób. Wynika to zapewne z faktu, że po rozstaniu się partnerów, sąd najczęściej powierza matkom opiekę na dziećmi. Oznacza to, że jeżeli ojcowie nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego to ich dzieci pozostają bez żadnego wsparcia finansowego. Mogą co prawda uzyskać pomoc z Funduszu Alimentacyjnego, ale muszą spełniać podstawowy warunek. Dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 725,00 zł miesięcznie. Oznacza to, że jeśli ta kwota jest przekroczona to opiekun nie może ubiegać się o świadczenia alimentacyjne z Funduszu Alimentacyjnego. Z danych szacunkowych wynika, że ten problem może dotyczyć nawet ok. miliona dzieci.

dluznik alimentacyjny czyli co mozesz zrobic gdy nie otrzymujesz 2.jpg

Prawo do uzyskania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Zgodnie z prawem dług alimentacyjny powstaje w momencie, gdy egzekucja jest nieskuteczna przez co najmniej dwa miesiące. W praktyce oznacza to, że jeżeli partner nie płaci zasądzonych alimentów przez 60 dni, to dopiero wtedy opiekun małoletniego może zgłosić się do urzędu gminy i złożyć wniosek o ustalenie prawa do uzyskiwania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Warto mieć na uwadze, że będzie trzeba udowodnić nie tylko to, że partner nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, ale świadomie i z premedytacją tego unika. Takim dowodem jest zaświadczenie o braku możliwości przeprowadzenia skutecznej windykacji komorniczej.

Dopiero po spełnieniu tej formalności Fundusz Alimentacyjny będzie wypłacać zasądzone alimenty, ale tylko do kwoty maksymalnie 500 złotych miesięcznie. Oznacza to, że jeżeli zasądzona wysokość alimentów była wyższa, to opiekun nie otrzyma w przyszłości żadnego wyrównania. Wiadomo jednak, że jeżeli sytuacja finansowa opiekuna i dziecka lub dzieci jest trudna, to pomocna będzie każda suma pieniędzy. Niestety, nie zawsze opiekun od razu otrzyma świadczenie z Funduszu, bowiem gmina ma prawo wystąpić o przejęcie obowiązku płacenia alimentów na dziecko do jego dziadków. Wówczas czas, w jakim zostanie wypłacone świadczenie alimentacyjne może się jeszcze wydłużyć z powodów formalnych. Jeżeli jednak pieniądze zostaną od razu wpłacone przez Fundusz Alimentacyjny to gmina sprawdzi i przeanalizuje sytuację życiową dłużnika alimentacyjnego, aby poznać powód, przez który unika on płacenia alimentów. Zdarza się, że nie jest to spowodowane brakiem chęci, tylko trudną sytuacją zdrowotną lub finansową.

dluznik alimentacyjny czyli co mozesz zrobic gdy nie otrzymujesz 1.jpg

Co może grozić dłużnikowi alimentacyjnemu?

Przede wszystkim należy być świadomym, że uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest traktowane jako przestępstwo, za które może grozić pobyt w zakładzie karnym. Jednak najczęściej stosowaną karą jest grzywna. Natomiast wniosek o ściganie dłużnika z reguły składa gmina, która zaczyna działać w tej sprawie, jeżeli uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego trwa dłużej niż 6 miesięcy. Co ważne, gmina może złożyć wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru Biura Informacji Gospodarczej, co spowoduję, że nie będzie on mógł zaciągnąć kredytu, robić zakupów na raty czy wziąć telefon na abonament.

Więcej informacji można uzyskać na serwisie: https://spiralazadluzenia.pl/wnioski-porady/

ZOSTAW KOMENTARZ