Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy – „Szkoła dla rynku pracy”- NADAL REKRUTUJE

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

CIEKAWOSTKI

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy – „Szkoła dla rynku pracy”- NADAL REKRUTUJE

Morawica / 13 sierpnia 2019 / Tekst

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy to szkoła prowadzona przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, kształcąca przede wszystkim w zawodach medycznych, społecznych, ale również usługowych. W ostatnich latach zmieniła się nie tylko  wizualnie, ale i pod względem nowych form kształcenia, jak również zawodów, które zostały wprowadzone do oferty. O obecnej - bogatej  ofercie kształcenia oraz jakości kształcenia, rozmawiamy z Renatą Antos, pełniącą funkcję dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy od 9  lat.

Wasza szkoła nieprzerwanie kształci już od  55  lat. Absolwenci pracują w wielu jednostkach medycznych w kraju i za granicą - szpitalach, przychodniach, poradniach, domach opieki itd. Z roku na rok szkoła zmienia swoje oblicze. Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?

Renata Antos: Szkoła zmienia się nie tylko wizualnie. W ostatnich latach podjęliśmy wiele działań, żeby pracownie zawodowe, które posiadamy w szkole, były bardzo dobrze doposażone. Zrealizowane projekty „Potencjał-zawód –praca”, „Nowoczesna szkoła zawodowa - Nowoczesny Region” pomogły w zakupie pomocy dydaktycznych.

W szkole panuje przyjazna nauce atmosfera – to jeden z najważniejszych powodów coraz większego zainteresowania naszą ofertą zarówno wśród  ludzi młodych, jak i tych czynnych zawodowo. Gama zawodów, w których kształcimy, również się zwiększa. Zainteresowanie kształceniem u nas potwierdza coraz większa liczba kandydatów. Również ta weekendowa forma kształcenia sprawia, że osoby zauważają, że można się w tej szkole przekwalifikować czy uzupełnić wykształcenie. Najważniejsze, że pozyskujemy nauczycieli do nowych zawodów, że  uczniowie mają okazję uczyć się od praktyków. Zachęcam, aby osoby młode - bezpośrednio po szkole średniej, ale i również pracujące zwracały uwagę na ofertę naszej szkoły. Nie ma limitu wiekowego dla kandydatów.

Często pada pytanie czy ta szkoła powstała ze środków unijnych? Czy kształcenie związane jest z okresową realizacją projektu unijnego?

 Przypominam, że jest to szkoła samorządowa, publiczna.. Działa od 1964 roku, zmieniając profile kształcenia.

Szkoła obecnie ma stabilną sytuację nie tylko w dotychczas proponowanych  zawodach (technik masażysta, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik elektroradiolog, technik usług kosmetycznych ), ale i  nowych, takich  jak  asystentka stomatologiczna, asystent osoby niepełnosprawnej ,technik sterylizacji medycznej czy kwalifikacyjne kursy zawodowe dla zawodu technik archiwista. Warto dodać, że kandydaci mogą zweryfikować skuteczność naszego działania. Praktyczne przygotowanie do zawodu, ale również wyniki egzaminów zawodowych, a te są na granicy 97-100 procent zdawalności. Są naprawdę bardzo wysokie.

Dlaczego nie pełne to procent?

 Wszyscy uczniowie mogą podejmować próbę zdania egzaminu, czasem sytuacja zdrowotna czy losowa sprawia, że opuszczają dużo zajęć, to daje powody przypuszczać, że ich wynik będzie zbyt niski do zaliczenia. Wymagania nie są zresztą niskie, to aż 75 procent na egzaminie praktycznym.

Przystępują wszyscy. Dyplom potwierdza kwalifikacje, ale najważniejsze są umiejętności praktyczne, co potwierdzają pracodawcy. Jednocześnie informacja  od pracodawców jest bardzo pozytywna, nasi absolwenciwyróżniają się spośród innych na rynku pracy. 

Obecnie szkoły zawodowe stawiają na współpracę z pracodawcami. Jak jest w przypadkuCentrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy?

Bogaty program współpracy z pracodawcą wyróżnia nas spośród innych szkół zawodowych oraz pozwala na praktyczne przygotowanie do zawodu. Nasza współpraca z pracodawcami stoi  na bardzo wysokim poziomie. Przy większości zawodów realizujemy rozbudowany program praktycznej nauki zawodu.  To nie  tylko praktyka zawodowa po zakończeniu całości kształcenia, która jest określona w podstawie programowej. Bardzo dużo innych zajęć praktycznych odbywa się również u  pracodawców.

 A co z kosztami nauki w takiej szkole?

 Jeśli chodzi o naukę w naszej szkole, to jest bezpłatna  dla każdego. Nie ma czesnego, nie ma wpisowego, nie ma żadnych umów finansowych. Uczeń korzysta nie tylko z pomocy dydaktycznych, ale ma również dostęp do wszelkich materiałów zużywalnych. Płatne są jedynie krótkie formy kursowe w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego, ale i tak ceny u nas są konkurencyjne.

Kształcicie w branży medycznej. Czy uczniowie niepełnosprawni też mają szansę się uczyć w waszej placówce? Chodzi mi o zawód technik masażysta. Wszak mówi się, że niewidomi masażyści uznawani są za mistrzów w swojej profesji.

 Jeśli chodzi o zawody medyczne i społeczne to wyjątkowo, z wielką uwagą podchodzimy do kształcenia i przygotowaniakadr. Przeszkodą w kształceniu nie jest jednak niepełnosprawnośćkandydata. W naszej szkole świetnie odnajdują się osoby niepełnosprawne . Oczywiście to lekarz medycyny pracy decyduje o tym czy mogą podjąć kształcenie w danym zawodzie.

Szkoła jest przyjazna osobom niepełnosprawnym.. Nie ma w naszej szkole dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. W ostatnich  latach  kształcenie w zawodzie technik masażysta skończyły osoby niesłyszące czy niedosłyszące, były również niedowidzące.

Co oprócz wysokich wyników  zdawalności egzaminów zawodowych powinno zdecydować o wyborze kształcenia w Pani szkole?

Kilka lat temu otrzymaliśmy  wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie – „Szkoła dla rynku pracy”.Ta szkoła ma kształcić  ludzi w konkretnych zawodach . Ma tak przygotować, żeby absolwenci od razu po jej ukończeniu   byli gotowido wejścia na stanowisko pracy.Przypominam raz jeszcze, że u nas uczy się praktycznie, a naszymi najważniejszymi partnerami są od lat m. in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii czy Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii.Oczywiście to są największe instytucje, współpracujemy z wieloma innymi, także z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, które  również chętnie zatrudniają naszych absolwentów.

Zapraszam. Obserwujcie nas na stronie internetowej i fb.

 Ofertę szkoły dostosowujemy  do rynku pracy.

Renata Antos

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Kielecka 7

26-026 Morawica

tel. 41 311-46-80, 41 311-40-48

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.szkola-medyczna.com.pl/

ZOSTAW KOMENTARZ