Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»CIEKAWOSTKI»Cegła dekoracyjna krok po kroku – urządzamy modne mieszkanie!

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


INFORMACJE KIELCE

Cegła dekoracyjna krok po kroku – urządzamy modne mieszkanie!

24 października 2018 / Tekst

Cegła dekoracyjna zawitała w polskich domach już kilka lat temu. Nieustannie cieszy się ona popularnością i nic w tym dziwnego – cegła dekoracyjna pasuje niemal do każdej aranżacji wnętrza! Jak ją stosować, by zyskać zachwycający efekt?

 

Cegła dekoracyjna do wnętrz – planowanie to podstawa!

Po zmierzeniu przestrzeni, która ma być pokryta cegłą dekoracyjną, należy obliczyć, ile materiałów będzie niezbędnych do wyklejenia pomieszczenia. By zyskać pewność, że mamy wystarczającą ilość produktów, warto zakupić ich więcej. Zazwyczaj wystarczy ok. 10% więcej materiałów niż wyliczona przy mierzeniu ilość. Tym samym uniknie się sytuacji, w której będzie trzeba dokupić materiały, które mogą pochodzić z innej serii, przez co ich kolorystyka może odbiegać od reszty. Układając cegłę dekoracyjną należy pamiętać, by sięgać po płytki z różnych pudełek, dzięki czemu różnice w odcieniach nie będą się wyróżniać na ścianie. Co więcej nadadzą one aranżacji naturalnego wyglądu.

Jak przygotować ścianę do wyłożenia cegły dekoracyjnej?

Pierwszym etapem remontu jest gruntowanie. Wystarczy nałożyć jedną warstwę podkładu gruntującego np. wałkiem. Po wyschnięciu gruntu (czyli ok. 12 godzinach) można rysować linie pomocnicze, które będą wskazywać miejsca do ułożenia płytek. Pierwsza linia powinna znajdować się pod sufitem po uwzględnieniu odległości między linią sufitu a pierwszą położoną cegłą dekoracyjną (np. 6-7 cm w zależności od modelu). Każda następna linia powinna uwzględniać nie tylko wysokość płytki, ale również powierzchnię fug, które będą otaczać cegły.

Cegła dekoracyjna – jak kłaść, by zyskać zachwycający efekt?

Wykładanie płytkami dekoracyjnymi należy zacząć od sufitu, przez co, jeśli pojawi się konieczność wykonania docinek – znajdą się one tuż przy podłodze, a tym samym nie będą rzucały się w oczy. Płytki z ostatniego rzędu najprawdopodobniej będą wymagały przycięcia. Można tego dokonać przy pomocy np. piły do drewna.

Cegła dekoracyjna – fugowanie może być proste!

Fuga powinna mieć półpłynną konsystencję i być pozbawiona grudek. Po otrzymaniu odpowiedniej konsystencji należy przy pomocy pistoletu rozprowadzić fugę między płytkami dekoracyjnymi. Gdy materiał lekko zastygnie, można mokrym pędzlem wygładzić fugi. Dobrym zabiegiem jest podzielenie pracy na konkretne etapy, tj. po ok. 10 min fugowania można przejść do wygładzania i powtarzać ten proces aż do wypracowania całej powierzchni.

Cegła dekoracyjna na ścianę – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Czerwona cegła dekoracyjna najczęściej kojarzy się z industrialnymi wnętrzami. W połączeniu ze stalowymi elementami wyposażenia, meblami z targów staroci i nielicznymi dodatkami, można osiągnąć piorunujący efekt rodem z przedwojennej fabryki. Równie ciekawą propozycją może być ściana z białej cegły w kuchni, która pozwoli stworzyć wiejską i przytulną aranżację w stylu rustykalnym. Warto eksperymentować z urządzaniem swojego mieszkania i dostosowywać trendy do swoich preferencji tak, by wyczarować kącik swoich marzeń!

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna